Zmiana przepisów
W dotychczasowym stanie prawnym przepisy nie stanowiły wprost, iż na pracodawcy ciąży obowiązek umieszczenia w świadectwie pracy informacji o wykorzystaniu przez pracownika urlopu ojcowskiego lub urlopu rodzicielskiego. Obowiązujące do 31 grudnia 2016 r. rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz. U. z 1996 r., nr 60, poz. 282 z późn. zm.) nie wspominało bowiem o konieczności umieszczenia w treści świadectwa pracy przedmiotowych informacji. Z drugiej strony dość często można było spotkać pogląd, iż informacja o wykorzystaniu urlopu rodzicielskiego bądź ojcowskiego powinna być wskazania w części świadectwa pracy dotyczącej korzystania z dodatkowego uprawnienia przewidzianego przez przepisy prawa.
Jednoznaczny obowiązek zamieszczania w świadectwie pracy informacji o wykorzystanym przez pracownika urlopie ojcowskim oraz urlopie rodzicielskim wprowadziło rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy. Zgodnie z jego § 2 pkt 8, 9 w świadectwie pracy zamieszcza się informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy i uprawnień z ubezpieczeń społecznych, dotyczące m.in.: wykorzystanego urlopu ojcowskiego oraz wykorzystanego urlopu rodzicielskiego i podstawy prawnej jego udzielenia.
Nie zawsze powstaje obowiązek wskazania w treści świadectwa pracy informacji o wykorzystanym urlopie ojcowskim oraz urlopie rodzicielskim. Powinność ta ma miejsce jedynie w sytuacji, gdy pracownik ze względu na wiek dziecka mógłby korzystać z takiego urlopu.
Treść informacji o wykorzystaniu przez pracownika urlopu ojcowskiego lub urlopu rodzicielskiego
Sposób, w jaki pracodawca powinien zamieścić w świadectwie pracy informację o wykorzystanym urlopie ojcowskim oraz rodzicielskim, określa pomocniczy wzór świadectwa pracy. Zgodnie z pkt 5 ppkt 3, 4 pomocniczego wzoru świadectwa pracy przedmiotowe informacje powinny zostać wyrażone w następujący sposób:
3) wykorzystał urlop ojcowski w wymiarze …………………. w …………….… częściach
4) wykorzystał urlop rodzicielski udzielony na podstawie ………………..……….……..
(podstawa prawna udzielenia urlopu)
w wymiarze …………….… w ………….… częściach, w tym na podstawie art. 1821C § 3 Kodeksu pracy w .. …………….… częściach.
Podając informacje o wykorzystaniu przez pracownika urlopu ojcowskiego pracodawca powinien wskazać:
- w jakim wymiarze urlop ten został wykorzystany (liczba tygodni wykorzystanego urlopu ojcowskiego),
- w ilu częściach urlop rodzicielski został wykorzystany.
Natomiast informacja o wykorzystanym urlopie rodzicielskim powinna obejmować:
- podstawę prawną udzielenia urlopu rodzicielskiego,
- wymiar w jakim urlop rodzicielski został udzielony (liczba tygodni wykorzystanego urlopu rodzicielskiego),
- informację o liczbie części w jakich urlop rodzicielski został udzielony, w tym także o liczbie części urlopu rodzicielskiego udzielonego na podstawie art. 1821c § 3 k.p., tj. o urlopie rodzicielskim udzielonym w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu albo nieprzypadającym bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części tego urlopu.
Stanowiący załącznik do rozporządzenia w sprawie świadectw pracy wzór świadectwa pracy ma charakter pomocniczy. W związku z tym pracodawca może go stosownie do potrzeb modyfikować. W szczególności taka potrzeba powstaje, jeżeli pracownik w związku z posiadaniem więcej niż jednego dziecka wykorzystywał więcej niż jeden urlop ojcowski lub rodzicielski. W takiej sytuacji w świadectwie pracy odrębnie zamieszcza się informacje o urlopie wykorzystanym na każde z dzieci. Wskazane jest oznaczenie z imienia i nazwiska dzieci, na które zostały wykorzystane poszczególne urlopy.
Radca Prawny
Dominika Zarzycka-Dudek
[email protected]
Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta