W świetle § 15 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący 2 dni – w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy. Dodatkowo, zgodnie z § 16 ust. 1 przywołanego rozporządzenia, za czas zwolnienia od pracy, o którym mowa w § 15, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia ustalonego w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 297 Kodeksu pracy.
Z kolei przypadki uzasadniające przerwanie urlopu wypoczynkowego określone zostały w art. 166 Kodeksu pracy. Wskazany przepis stanowi, iż część urlopu niewykorzystaną z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, odbywania ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia wojskowego przez czas do 3 miesięcy, urlopu macierzyńskiego pracodawca jest obowiązany udzielić w terminie późniejszym. Biorąc pod uwagę to, że wskazane wyliczenie ma charakter wyczerpujący, należy uznać, że wystąpienie zdarzenia uzasadniającego udzielenie urlopu okolicznościowego nie stanowi okoliczności uzasadniającej przerwanie urlopu wypoczynkowego.
Zazwyczaj wykorzystanie przez pracownika wskazanego zwolnienia następujące w dniu pogrzebu lub też w dniach bezpośrednio następujących po zdarzeniu stanowiącym powód jego udzielenia. Nie oznacza to jednak, że na wykorzystanie zwolnienia pracownik ma czas tylko w tych dniach. Wykorzystanie zwolnienia może nastąpić również w innym terminie, ale pod warunkiem, że pracownik uprawdopodobni związek pomiędzy zgonem członka rodziny a koniecznością udzielenia mu zwolnienia od pracy. Zwolnienie, o którym mowa, ma bowiem charakter celowy i służy zarówno umożliwieniu pracownikowi wzięcia udziału w uroczystościach związanych z wymienionymi zdarzeniami, jak również załatwieniu związanych z nimi spraw organizacyjnych czy urzędowych, które mogą przypadać w pewnym odstępie czasowym od samego zdarzenia.
W treści pytania wskazano jednak, że pracownik w żadnej mierze nie wskazał na istnienie takiego związku pomiędzy wnioskowanym terminem zwolnienia a zgonem lub pogrzebem matki. Zatem istnienie tego związku budzi wątpliwości. W związku z powyższym wniosek pracownika o udzielenie mu zwolnienia od pracy jest nieuprawniony.
W uzupełnieniu należy również zaznaczyć, że przepisy prawa nie przyznają pracownikowi, który w opisywanej sytuacji nie wykorzystał urlopu okolicznościowego, prawa do otrzymania w zamian jakiegokolwiek ekwiwalentu pieniężnego.