Podatek PIT
13.05.2025 r.
2 min

Czy umożliwienie pracownikom korzystania z firmowego parkingu rodzi obowiązek odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych?

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Podatek PIT
13.05.2025r.
2 min

Znalezienie miejsca parkingowego, szczególnie w centrum dużego miasta, graniczy niemal z cudem. Ponadto większość z nich jest płatnych, a parkowanie przez cały dzień pracy stanowi na ogół spory wydatek w skali miesiąca. Dlatego też umożliwienie pracownikom korzystania z parkingu pracodawcy stanowi dla nich duże ułatwienie i realny benefit.

Co do zasady wszelkie świadczenia, jakie pracownik uzyskuje w związku z istniejącym między nim a pracodawcą stosunkiem pracy stanowią przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu. Świadczenie w postaci udostępnienia miejsc parkingowych pracownikom będzie kwalifikowane jako podlegające opodatkowaniu lub nie – w zależności od tego, na jakim terenie pracodawca zezwala na postój pojazdów pracowników.

Jeśli pracownik uzyska prawo do parkowania samochodu na terenie należącym do zakładu pracy, a pracodawca nie ponosi kosztów związanych z wynajmem tych miejsc, to po stronie pracownika nie powstanie nieodpłatne świadczenie. Zdarzenie takie będzie neutralne podatkowo. Odmiennie należy natomiast ocenić sytuację, w której pracodawca wykupi miejsca parkingowe (w tym w miejskiej strefie płatnego parkowania) i będzie ponosił we własnym zakresie koszty korzystania z takich miejsc. Wtedy ich darmowe udostępnienie pracownikom będzie stanowić nieodpłatne świadczenie, które będzie spełnione w interesie pracownika i pozwoli mu na zaoszczędzenie wydatków, jakie by poniósł, gdyby musiał sam regulować stosowne opłaty.  Jego wartość powinna zostać doliczona do przychodu pracownika i opodatkowana.