W art. 177 § 1 kodeksu pracy ustawodawca wskazał, iż „pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.” Regulacji tej nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym nie przekraczającym jednego miesiąca.
Ponadto kodeks pracy przewiduje szczególną regulację dotyczącą umów terminowych, które uległyby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży. W takich okolicznościach nie dojdzie do zakończenia stosunku pracy, a zgodnie z treścią art. 177 § 3 kodeksu pracy, umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc ulegnie przedłużeniu do dnia porodu.
Trzeba jednak pamiętać, że taka sama regulacja nie została zastrzeżona na czas urlopu macierzyńskiego, która chroniłaby przed rozwiązaniem umowy o pracę w okresie urlopu macierzyńskiego w związku z nadejściem terminu, na który umowa była zawarta. Dlatego też należy przyjąć, że w sytuacji, gdy umowa terminowa kończy się w okresie urlopu macierzyńskiego to żaden przepis prawa nie nakłada obowiązku jej przedłużenia. Umowa ustanie w terminie wskazanym w jej treści.