Osoby uprawnione do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy podejmujące pracę zarobkową nie są zwolnione z obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, w tym także – w zależności od okoliczności – obligatoryjnego lub dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Tym samym, w razie powstałej w trakcie zatrudnienia niezdolności do pracy, bez względu na to, czy będzie to tytuł pracowniczy, czy umowa zlecenie, będą uprawnieni do zasiłków z ubezpieczeń społecznych.
Inaczej będzie w przypadku, gdy ich tytuł do ubezpieczeń ustanie. Jak wynika jednoznacznie z treści art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa: zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy powstałej w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, jak i z tytułu niezdolności do pracy powstałej po ustaniu tytułu ubezpieczenia nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli osoba niezdolna do pracy ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy.
Ponadto warto pamiętać, że emeryci i renciści nie mają także prawa do świadczenia rehabilitacyjnego, w tym również w trakcie zatrudnienia. Powyższe nie dotyczy jednak osób uprawnionych do renty socjalnej oraz renty wyrównawczej, wypłacanej na podstawie przepisów prawa cywilnego.