W stanie prawnym obowiązującym przed 1 stycznia 2017 r. dopuszczalność wysłania świadectwa pracy za pomocą firmy kurierską upatrywano w zwrocie „doręcza je w inny sposób”. Ustawodawca posługiwał się bowiem w § 2 ust. 2 nieobowiązującego już rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz. U. z 1996 r., nr 60, poz. 282 z późn. zm.) terminem „za pośrednictwem poczty albo doręcza je w inny sposób”. Słowo „poczta” wskazywało to, iż operatorem, za pośrednictwem którego może zostać wysłane świadectwo pracy, jest Poczta Polska.
Z treści § 4 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa (Dz. U. z 2016 r., poz. 2292) wynika, iż jeżeli z przyczyn obiektywnych wydanie świadectwa pracy pracownikowi albo osobie przez niego upoważnionej w dniu rozwiązania świadectwa pracy nie jest możliwe, pracodawca powinien w ciągu 7 dni od dnia upływu tego terminu przesłać świadectwo pracy pracownikowi lub tej osobie za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. Prawo pocztowe (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 1113 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą prawo pocztowe, albo doręczyć je w inny sposób.
W myśl art. 3 pkt 12 ustawy prawo pocztowe operatorem pocztowym jest przedsiębiorca uprawniony do wykonywania działalności pocztowej, na podstawie wpisu do rejestru operatorów pocztowych. Działalność pocztowa jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 1829 z późn. zm.) i wymaga wpisu do rejestru operatorów pocztowych, prowadzonego przez Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (art. 6 ust. 1 ustawy prawo pocztowe).
Działalność pocztową w zakresie objętym obowiązkiem wpisu do rejestru może wykonywać przedsiębiorca, który:
- zapewnia warunki do przestrzegania tajemnicy pocztowej;
- zapewnia warunki techniczne i organizacyjne świadczenia usług pocztowych niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa obrotu pocztowego;
- posiada regulamin świadczenia usług pocztowych oraz cennik usług pocztowych;
- nie był prawomocnie skazany za umyślne przestępstwo przeciwko ochronie informacji, wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub umyślne przestępstwo skarbowe – dotyczy to osób fizycznych wykonujących we własnym imieniu działalność gospodarczą lub osób kierujących działalnością osób prawnych lub jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną;
- zapewnia, że wykonywanie działalności objętej wpisem do rejestru nie zagraża obronności, bezpieczeństwu państwa lub bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu (art. 7 ustawy prawo pocztowe).
Pracodawca może wysłać świadectwo pracy pracownikowi albo osobie przez niego upoważnionej jedynie za pośrednictwem operatora pocztowego wpisanego do rejestru operatorów pocztowych. Rejestr ten obejmuje nie tylko Pocztę Polską, ale także firmy kurierskie. Oznacza to, iż świadectwo pracy może zostać wysłane również za pośrednictwem firmy kurierskiej, pod warunkiem iż jest ona wpisana do rejestru operatorów pocztowych.
Radca Prawny
Dominika Zarzycka-Dudek
[email protected]
Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta