Jednakże w art. 21 ust 1 ust. pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca wskazał, że wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.
Zgodnie z uregulowaniami zawartymi w Kodeksie pracy, pracodawca ma obowiązek chronić zdrowie i życie pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki, a także zapewnić im odzież ochronną oraz środki ochrony indywidualnej, zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku. Jak wynika z art. 304 § 1 Kodeksu pracy, na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy nie tylko osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, ale także osobom świadczącym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę.
Dlatego też w przypadku ponoszenia wydatków mieszczących się w powyższym zakresie na rzecz osób świadczących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, wartość takich świadczeń nie będzie dla nich stanowiła przychodu podlegającego opodatkowaniu.