Celem Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych jest zapewnienie pomocy materialnej osobom uprawnionym do świadczeń z niego, a także łagodzenie różnic w poziomie życia. Jedną z form wsparcia jest udzielanie pożyczek. Co do zasady podlegają one zwrotowi, jednak w szczególnych przypadkach mogą one zostać umorzone.
Samo udzielenie pożyczki jest neutralne podatkowo. Dopiero umorzenie przez pracodawcę pożyczki powoduje powstanie przychodu ze stosunku pracy. Wtedy pracownik osiąga wymierną korzyść majątkową. Jeśli umorzenie następuje już po śmierci pracownika, to należy zastanowić się, czy konsekwencje podatkowe tego zdarzenia rozciągną się na spadkobierców zmarłego.
Decydujące znaczenie ma w tym kontekście to, czy w treści umowy pożyczki lub w regulaminie ZFŚS przewidziano, że spadkobiercy zmarłego pracownika są zobowiązani do uregulowania niespłaconych rat pożyczki. Jeśli nie mają takiego obowiązku, to umorzenie pożyczki zaciągniętej przez zmarłego nie spowoduje powstania po ich stronie przychodu. W takiej sytuacji należy uznać, że pożyczka zostanie umorzona zmarłemu pracownikowi, a nie jego spadkobiercom. Natomiast w przypadku, gdy spadkobiercy będą zobowiązani do spłaty pożyczki po śmierci pracownika, to jej umorzenie wywoła skutki w sferze ich praw i obowiązków. Oznacza to, że uzyskają oni przychód w wysokości wartości umorzonej pożyczki. Powinien on zostać zakwalifikowany jako przychód z innych źródeł i opodatkowany.