W artykule pod tytułem: „Czy premia to to samo co nagroda?” wyjaśnialiśmy różnicę pomiędzy premią a nagrodą. Wskazaliśmy, że nagrodę można nazywać również premią uznaniową. O jej przyznaniu decyduje wyłącznie pracodawca w oparciu o swoją własną ocenę.
Najczęściej pracodawca przyznaje nagrodę w ramach podziękowania pracownikowi za jego szczególne zaangażowanie w pracę. Zazwyczaj przybiera ona postać pieniężną. Świadczenie takie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wynika to z tego, że mieści się ono w katalogu określonym przez ustawodawcę w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie korzysta ze zwolnienia od opodatkowania.
Przesłankę uznania określonego świadczenia za przychód ze stosunku pracy stanowi jego otrzymanie w związku z łączącym pracodawcę i pracownika stosunkiem pracy. W konsekwencji, za przychód ze stosunku pracy uznać należy wszelkie nagrody otrzymane przez pracownika od pracodawcy w związku z wiążącym strony stosunkiem prawnym. Ustawodawca nie wymienia nagrody/premii uznaniowej wśród świadczeń zwolnionych z podatku dochodowego od osób fizycznych. Trzeba zatem uznać, że omawiane świadczenie powinno zostać opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych na takich samych zasadach jak wynagrodzenia.