W relacjach biznesowych zdarza się, że klient, który jest zadowolony z obsługi lub efektów współpracy z pracownikiem swojego kontrahenta, decyduje się na przekazanie jemu bezpośrednio nagrody. Może ona przybrać przeróżne formy. Może to być bon podarunkowy, voucher, drobny upominek, a czasem nawet premia pieniężna. Choć gest ten stanowi wyraz uznania, to rodzi również konkretne skutki podatkowe.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Jeśli jednak nagroda pochodzi od osoby trzeciej (czyli na przykład klienta/kontrahenta pracodawcy), należy rozważyć, jak należy zakwalifikować przychód z tego tytułu.
W praktyce, jeśli nagroda została przekazana pracownikowi w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych, to organy podatkowe mogą uznać ją za przychód ze stosunku pracy. Może się tak stać, nawet jeśli nie pochodzi ona bezpośrednio od pracodawcy. W takim przypadku pracodawca powinien doliczyć wartość nagrody do wynagrodzenia pracownika i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy oraz składki ZUS.
Jeśli natomiast klient przekaże nagrodę bez wiedzy i udziału pracodawcy, a świadczenie nie będzie związane z formalnym stosunkiem pracy, to wtedy może zostać zakwalifikowane jako przychód z innych źródeł (art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Wówczas to sam pracownik jest zobowiązany do rozliczenia podatku. Powinien wykazać jej wartość w rocznym zeznaniu podatkowym i opłacić samodzielnie należny podatek.
Ze względu na wskazane odmienności warto dokumentować okoliczności przekazania nagrody, aby w razie kontroli móc wykazać jej charakter i źródło.