Rzeczywiście, przepisy kodeksu pracy nie przewidują możliwości skrócenia urlopu wypoczynkowego przez pracownika w celu wcześniejszego powrotu do pracy. Takie rozwiązanie byłoby możliwe wyłącznie za zgodą pracodawcy. Jeżeli jednak pracodawca zgody takiej nie wyrazi, to pracownik będzie zobligowany do wykorzystania urlopu w pełnym zawnioskowanym przez siebie wymiarze. Pracodawca może więc odmówić pracownikowi dopuszczenia do pracy przed zakończeniem urlopu wypoczynkowego.
Przywołany w zapytaniu art. 167 KP nie znajdzie zastosowania w analizowanym przypadku. Przewidziane w nim prawo odwołania pracownika z urlopu wypoczynkowego zostało bowiem przyznane wyłącznie samemu pracodawcy. Może on z niego skorzystać w sytuacji, gdy obecność pracownika w zakładzie pracy stała się niezbędna z uwagi na okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. Odwołany z urlopu pracownik może żądać od pracodawcy zwrotu poniesionych przez siebie kosztów związanych z wcześniejszym zakończeniem wypoczynku.
Poza tym, urlop wypoczynkowy może zostać skrócony z powodu okoliczności stojących po stronie pracownika w przypadkach enumeratywnie wyliczonych w art. 166 KP. Przepis ten stanowi, że urlop wypoczynkowy ulega przerwaniu z powodu:
- czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
- odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
- odbywania ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia wojskowego przez czas do 3 miesięcy,
- urlopu macierzyńskiego.
Część urlopu niewykorzystaną w związku z zaistnieniem jednego z wymienionych zdarzeń pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi w terminie późniejszym.