Ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych wprowadza co do zasady zakaz palenia wyrobów tytoniowych na terenie wskazanych w ustawie obiektów. I tak zakaz palenia tytoniu obowiązuje:
- na terenie zakładów opieki zdrowotnej i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne,
- na terenie jednostek organizacyjnych systemu oświaty, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, o których mowa w przepisach o pomocy społecznej,
- na terenie uczelni,
- w pomieszczeniach zakładów pracy innych niż wymienione w pkt 1 i 2,
- w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego,
- w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych,
- w środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych,
- na przystankach komunikacji publicznej,
- w pomieszczeniach obiektów sportowych,
- w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci,
- w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.
Wymienione powyżej obiekty lub środki transportu będą muszą zostać oznaczone (słownie oraz graficznie) w widocznych miejscach informacją o zakazie palenia wyrobów tytoniowych, a naruszenie tego obowiązku jest zagrożone karą grzywny do 2000 zł.
Odnosząc się do pomieszczeń zakładów pracy należy zaznaczyć, że właściciel lub zarządzający takim obiektem może (ale nie musi) wyznaczyć palarnię w pomieszczeniach zakładu pracy, co oznacza, że właściciel lub zarządzający takim obiektem ma takie uprawnienie, a nie jego bezwzględny obowiązek. Utworzenie palarni, bez względu na wielkość zatrudnienia, ma więc charakter dobrowolny, a nie obligatoryjny.
Zobacz szkolenie: