W myśl § 4 ust. 2 rozporządzenia skierowanie na profilaktyczne badania lekarskie powinno zawierać:
- określenie rodzaju badania profilaktycznego, jakie ma być wykonane;
- w przypadku osób przyjmowanych do pracy lub pracowników przenoszonych na inne stanowiska pracy – określenie stanowiska pracy, na którym osoba ta ma być zatrudniona; w tym przypadku pracodawca może wskazać w skierowaniu dwa lub więcej stanowisk pracy, w kolejności odpowiadającej potrzebom zakładu;
- w przypadku pracowników – określenie stanowiska pracy, na którym pracownik jest zatrudniony;
- opis warunków pracy uwzględniający informacje o występowaniu na stanowisku lub stanowiskach pracy, o których mowa w pkt 2 i 3, czynników niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia lub czynników uciążliwych i innych wynikających ze sposobu wykonywania pracy, z podaniem wielkości narażenia oraz aktualnych wyników badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach.
Niezwykle istotnym elementem skierowania na badania lekarskie jest opis warunków pracy. W szczególności na podstawie informacji o warunkach, w jakich pracownik pracuje, lekarz medycyny pracy dokonuje doboru odpowiednich badań oraz przeprowadza diagnostykę, a następnie wydaje orzeczenie stwierdzające istnienie lub nieistnienie przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie.
Wobec tego opis warunków pracy zawarty w skierowaniu na badania lekarskie powinien być zgodny z okolicznościami świadczenia pracy przez pracownika. Jeżeli w okresie zatrudnienia na danym stanowisku zmianie uległy warunki pracy, które na nim występują, powinno to znaleźć odzwierciedlenie w nowym skierowaniu na badanie lekarskie.