Wynagrodzenie jest świadczeniem należnym od pracodawcy na rzecz pracownika. Co do zasady, powinno ono zostać spełnione bezpośrednio na rachunek bankowy wskazany przez pracownika. Przepis art. 86 § 3 kodeksu pracy dopuszcza ponadto możliwość wypłaty wynagrodzenia do rąk własnych. W takiej sytuacji pracownik powinien złożyć stosowny wniosek w formie pisemnej lub elektronicznej.
Jak wynika z dyspozycji art. 86 § 3 kodeksu pracy wypłata wynagrodzenia powinna nastąpić na rachunek bankowy wskazany przez pracownika. Zatem nie ma jednoznacznych przeszkód, aby przelew został wykonany na konto, którego pracownik nie jest posiadaczem, ale wskazał je jako właściwe. Musi jednak wtedy złożyć również pełnomocnictwo w formie pisemnej (ze względów dowodowych), aby zabezpieczyć się przed ewentualnym zarzutem wypłaty wynagrodzenia osobie nieuprawnionej.
„Pracownik do odbioru wypłaty wynagrodzenia może upoważnić inną osobę, a pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie. Dotyczy to również małżonka i innych członków rodziny pracownika.” (Kodeks pracy. Komentarz, red. prof. dr hab. Wojciech Muszalski, dr hab. Krzysztof Walczak).
Pracodawca ma co do zasady obowiązek uwzględnić taki wniosek.