10.11.2015 r.
3 min

Czy osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, która była jednocześnie zatrudniona na podstawie umowy o pracę, będzie miała prawo do zasiłku chorobowego po rozwiązaniu stosunku pracy?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
10.11.2015r.
3 min

Podleganie ubezpieczeniom osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę, która prowadzi jednocześnie pozarolniczą działalność gospodarczą

Zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. u. z 2015 r. poz. 121 z późn. zm.) osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, która prowadzi jednocześnie pozarolniczą działalność gospodarczą i osiąga ze stosunku pracy co najmniej kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę, podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu zawartej umowy o pracę. Z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej obowiązkowo podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu. Zatem w sytuacji gdy stosunek pracy ustanie, osoba ta podlega obowiązkowi ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Ubezpieczenie chorobowe jest dla niej w tej sytuacji dobrowolne.

Prawo do zasiłku

Jeżeli osoba zatrudniona na podstawie umowy pracę prowadząca jednocześnie pozarolniczą działalność gospodarczą ma orzeczoną niezdolność do pracy przypadającą na okres zarówno w trakcie trwania umowy, jak i po jej rozwiązaniu, prawo do zasiłku przypadającego na okres po ustaniu zatrudnienia nabędzie z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, pod warunkiem zgłoszenia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i posiadania okresu wyczekiwania (90 dni podlegania ubezpieczeniu chorobowemu).

Zgodnie z ust. 10 komentarza do ustawy zasiłkowej zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Prawo do zasiłku przysługuje także wówczas, gdy nieprzerwana niezdolność do pracy powstała w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego z innego tytułu.

Natomiast zgodnie z ust 27 komentarza do ustawy zasiłkowej prawo do zasiłku chorobowego nie przysługuje za okres niezdolności do pracy przypadającej po ustaniu tytułu ubezpieczenia, jeżeli po ustaniu ubezpieczenia kontynuowana jest lub została podjęta działalność zarobkowa stanowiąca tytuł do objęcia ubezpieczeniem chorobowym (np. prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej).

Reasumując

Jeżeli osoba z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej zgłosi się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego równolegle z obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi w terminie ustawowym, tj. 7 dni, z tytułu tej działalności nabędzie prawo do zasiłku od dnia następnego po dniu wygaśnięcia umowy o pracę (zgodnie z ust. 10 komentarza do ustawy zasiłkowej).

Jeżeli jednak zgłosi się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego po przerwie, nabędzie prawo do zasiłku z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od dnia zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego, pod warunkiem, że pomiędzy poprzednim i trwającym obecnie okresem podlegania ubezpieczeniu chorobowemu nie wystąpiła przerwa dłuższa niż 30 dni. Za okres choroby przypadający po ustaniu zatrudnienia do dnia zgłoszenia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej osoba ta nie będzie miała prawa do zasiłku (ust. 27 komentarza do ustawy zasiłkowej).