28.03.2017 r.
5 min

Czy okres zatrudnienia sprzed wielu lat może kształtować długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony w nowym stanie prawnym?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
28.03.2017r.
5 min

Okres wypowiedzenia umowy na czas określony

Na mocy ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r., poz. 1220), zwanej dalej ustawą nowelizującą, zmianie uległy przepisy o okresach wypowiedzenia umów na czas określony. Uchylony został przepis 33 k.p. Przepis ten stanowił, iż przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem.

Równocześnie ustawodawca zrównał długość okresów wypowiedzenia umów na czas określony i na czas nieokreślony. Zgodnie z art. 36 §  1 k.p., w brzmieniu nadanym ustawą nowelizującą, okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

  1. 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
  2. 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
  3. 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Okres zatrudnienia u danego pracodawcy

Okres wypowiedzenia umowy na czas określony, tak samo jak w przypadku umowy na czas nieokreślony, został uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy, tj. pracowniczego stażu pracy. Chodzi o czas przepracowany na podstawie umów o pracę przez pracownika u danego pracodawcy. Przy czym art. 36 § 11 k.p. zastrzega, iż do okresu zatrudnienia, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia, wlicza się pracownikowi również okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231 k.p., a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika.

Dotychczas judykatura i doktryna zajmowały się wyłączenie kwestią sposobu liczenia stażu pracy, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony. Za szczególnie istotną należy uznać uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 15 stycznia 2003 r., sygn. akt III PZP 20/02. W uchwale tej Sąd Najwyższy stanął na stanowisku, iż przy ustalaniu okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony należy uwzględniać wszystkie okresy zatrudnienia u tego samego (danego) pracodawcy.

Pogląd wyrażony w uchwale z dnia 15 stycznia 2003 r. odnieść należy również do stażu pracy, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia umowy na czas określony. Sprzeczne z zasadami logiki byłoby kształtowanie na podstawie tego samego przepisu w różny sposób sytuacji prawnej pracowników zatrudnionych na czas nieokreślony oraz na czas określony. Stanowiłoby to również formę dyskryminacji. Oprócz czasu, na jaki została zawarta umowa, pomiędzy umowami na czas określony i na czas nieokreślony nie zachodzą bowiem inne różnice.

Przepis intertemporalne

Stosownie do dyspozycji art. 16 ustawy nowelizującej przy ustalaniu długości okresu wypowiedzenia umów o pracę na czas określony, trwających w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, których wypowiedzenie następuje począwszy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, nie uwzględnia się okresów zatrudnienia u danego pracodawcy, przypadających przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.

Z przepisu wynika, iż w przypadku umów na czas określony, trwających w dniu wejścia w życie nowych przepisów, tj. w dniu 22 lutego 2016 r., przy ustalaniu stażu pracy, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia, nie uwzględnia się czasu sprzed wejścia w życie nowych przepisów. Znaczenie ma wyłącznie okres po dniu wejścia w życie ustawy nowelizującej. Natomiast w stosunku do umów na czas określony, które nie trwały w dniu wejścia w życie nowelizacji, uwzględnia się całość stażu pracy u danego pracodawcy, tj. okres przed jak i po 22 lutego 2016 r.

Podsumowanie

Jedynie w stosunku do umów na czas określony, które trwały w dniu wejścia w życie ustawy nowelizującej, staż pracy, od którego zależy okres wypowiedzenia, liczymy od 22 lutego 2016 r. Natomiast w celu ustalenia stażu pracy, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia umów na czas określony, które nie trwały w dniu wejścia w życie nowych przepisów, uwzględniamy całkowity okres zatrudnienia u danego pracodawcy, w tym także okres zatrudnienia sprzed 22 lutego 2016 r.

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]