Pamiętać jednak należy, iż pewną grupę odszkodowań ustawodawca zwolnił z podatku. Z treści art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że wolne od podatku dochodowego są, za wyjątkiem enumeratywnie wymienionych we wskazanym przepisie, otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.
Z kolei, jak wynika z treści art. 56 § 1 Kodeksu pracy, pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę w tym trybie, przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowanie, a o powyższych kwestiach orzeka sąd pracy. Dlatego też w przypadku rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia podstawę przyznania odszkodowania stanowią przepisy odrębnej ustawy, a mianowicie Kodeksu pracy, co daje podstawę do zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W takim przypadku na płatniku nie ciąży obowiązek obliczenia, pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy ani tez wystawienia informacji o wysokości wypłaconego odszkodowania.