Niedawno informowaliśmy, że trwają prace legislacyjne nad zmianami ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowelizacja ma objąć także przepisy rządzące wynagrodzeniem z tytułu umowy zlecenia.
Zgodnie z art. 8a ust. 6 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, w przypadku umów zawartych na czas dłuższy niż 1 miesiąc, wypłaty wynagrodzenia w wysokości wynikającej z wysokości minimalnej stawki godzinowej dokonuje się co najmniej raz w miesiącu. Nowe przepisy mają uzupełnić wskazaną regulację poprzez określenie, że wypłaty wynagrodzenia dokonuje się niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.
Ponadto nowe regulacje przewidują podwyższenie kar dla pracodawców, którzy naruszają przepisy o wynagrodzeniu z tytułu umowy zlecenia. Podmioty wypłacające wynagrodzenie za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług w wysokości niższej niż obowiązująca wysokość minimalnej stawki godzinowej lub nie wypłacają wynagrodzenia za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług podlegają karze grzywny od 1 500 zł do 45 000 zł.
Trwają jeszcze prace nad projektem w rządzie. Po jego przyjęciu przez Radę Ministrów trafi on pod obrady Sejmu.