Jeżeli wypłata nagrody jest uzależniona od zysku firmy, którym pracodawca dzieli się z pracownikami bez względu na nieobecności związane z chorobą, czy indywidualną ocenę pracy ubezpieczonych i wypłaca nagrodę wszystkim w równej kwocie oceniając wynik całej grupy osób, nie będzie ona wliczana do podstawy wymiaru świadczeń i zasiłków z ubezpieczenia społecznego.
Zasiłek chorobowy jest rekompensatą za dochód pracownika utracony w wyniku choroby. Ponieważ nagroda z zysku przysługuje w pełnej wysokości w trakcie choroby pracownika, nie może zostać wliczona do podstawy wymiaru zasiłku. Pracownik nie może otrzymywać nagrody w pełnej wysokości i jednocześnie uzyskać jej w podstawie wypłaconego zasiłku. Z uwagi na fakt, iż nie traci prawa do tego składnika w trakcie choroby, premia ta nie będzie podlegała uwzględnieniu w podstawie zasiłku.
Rzeczona nagroda zostanie uwzględniona w podstawie wymiaru zasiłku należnego ubezpieczonemu po rozwiązaniu stosunku pracy. Rozwiązanie umowy o pracę spowoduje utratę prawa do nagrody, a absencja chorobowa będzie trwała nadal po ustaniu zatrudnienia. Zasiłek po ustaniu tytułu ubezpieczenia będzie wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Podstawa prawna:
- art. 41 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 372 ze zm.);
- ust. 297 komentarza do ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa(t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 372 ze zm.).