Podatek PIT
22.04.2025 r.
2 min

Czy można zrezygnować z tzw. „ulgi dla młodych”?

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Podatek PIT
22.04.2025r.
2 min

Osoby, które wykonują pracę zarobkową na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia i nie ukończyły 26. roku życia, mogą korzystać ze szczególnej ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych. Pozwala ona na zwolnienie od opodatkowania przychodów z niektórych źródeł. Tak zwana ulga dla młodych ma charakter ograniczony i dotyczy przychodów do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł. 

Omawiana ulga wynika z art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z treścią tego przepisu przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia, o których mowa w art. 13 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z tytułu odbywania praktyki absolwenckiej lub stażu uczniowskiego, z zasiłku macierzyńskiego – otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł  są wolne od podatku dochodowego. Ze zwolnienia nie mogą korzystać młodzi przedsiębiorcy, osoby świadczące pracę na podstawie umowy o dzieło, a także osoby pobierające zasiłki chorobowe lub świadczenia rehabilitacyjne. Ponadto ulgi nie stosuje się do przychodów z umów zlecenia, które opodatkowuje się w sposób zryczałtowany (z których przychód nie przekracza 200 zł).

Korzystanie z ulgi jest automatyczne. Oznacza to, że do każdego podatnika, który nie ukończył 26. roku życia i uzyskuje przychody z tytułów wskazanych przez ustawodawcę, płatnik stosuje takie zwolnienie od opodatkowania. Pracownik może jednak złożyć wniosek o niestosowanie zwolnienia w PIT-2. W jego części H pracownik może zawnioskować o niestosowanie ulgi dla młodych. Może również wycofać uprzednio złożone oświadczenie w tym zakresie.