13.07.2016 r.
3 min

Czy można wycofać oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
13.07.2016r.
3 min

Przepisy właściwe

Przepisy Kodeksu pracy szczegółowo regulują zasady składania przez strony stosunku pracy oświadczenia w przedmiocie wypowiedzenia umowy o pracę. Brak jest natomiast przepisów regulujących tryb cofnięcia takiego oświadczenia.

W takim przypadku, ze względu na odesłanie zawarte w art. 300 k.p., zastosowanie znajdują przepisy Kodeksu Cywilnego dotyczące oświadczeń woli. Stosownie bowiem do dyspozycji art. 300 k.p. w sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy.

Skuteczne cofnięcie oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę

Art. 61 § 1 k.c. statuuje zasadę, iż oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Cofnięcie takiego oświadczenia jest skuteczne tylko wówczas, gdy oświadczenie w przedmiocie cofnięcia dotrze do adresata jednocześnie lub wcześniej. W praktyce jest to dość rzadka sytuacja (np. pracownik odbiera równocześnie przesyłkę zawierającą oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę oraz przesyłkę zawierającą oświadczenie o cofnięciu wypowiedzenia umowy o pracę).

W praktyce najpowszechniejsza jest sytuacja, w której składający oświadczenie w przedmiocie wypowiedzenia umowy o pracę chce je cofnąć już po dojściu oświadczenia do adresata. W takim przypadku oświadczenie o cofnięciu oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę będzie skuteczne tylko za wyraźną, wyrażoną wprost zgodą drugiej strony. Zgodnie bowiem ze stanowiskiem Sądu Najwyższego wyrażonym w wyroku z dnia 23 października 1986 roku skuteczne cofnięcie przez zakład pracy wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę wymaga zgody tego pracownika, pomimo wcześniejszego odwołania się pracownika od wypowiedzenia do sądu (zob. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 23 października 1986 roku, sygn. akt III PZP 62/86).

Jeżeli druga strona nie wyrazi zgody na cofnięcie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę, pozostaje ono skuteczne i stosunek pracy rozwiązuje się w terminie wynikającym z tej czynności.

Przepisy nie określają formy, w jakiej powinna być wyrażona zgoda na cofnięcie oświadczenia woli w przedmiocie wypowiedzenia umowy o pracę. Przyjmuje się, że oświadczenie takie może być złożone ustnie lub pisemnie, w tym także za pośrednictwem poczty elektronicznej czy faksu. Za skuteczne uznaje się także czynności faktyczne, na podstawie których można wnioskować o podjętej decyzji, np. stawienie się zwolnionego pracownika do pracy.

To nie cofnięcie wypowiedzenia

Za cofnięcie wypowiedzenie nie może zostać uznane zachowanie polegające na zniszczeniu pisma w przedmiocie wypowiedzenia umowy o pracę (np. podarcie, zniszczenie w niszczarce, spalenie). W takim przypadku, mimo że dokument fizycznie został przestał istnieć, oświadczenie woli nadal jest skuteczne i wywołuje skutki prawne w postaci rozwiązania stosunku pracy.