27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Prawo Pracy
12.03.2024 r.
2 min

Czy można ulec wypadkowi przy pracy poza zakładem pracy?

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Prawo Pracy
12.03.2024r.
2 min

Miejsce pracy może zostać określone jako konkretny punkt lub obszar. Może ono również zostać zmienione jednostronną decyzją pracodawcy na okres 3 miesięcy. Pracownik może także świadczyć pracę w podróży służbowej, a także zdalnie. Czy w każdym z tych miejsc może ulec wypadkowi przy pracy?

Ustawa o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych bardzo szczegółowo opisuje, czym jest wypadek przy pracy. Zgodnie z art. 3 tej ustawy za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą. Dodatkowo ustawodawca wskazał, że zdarzenie takie, aby mogło być traktowane jako wypadek przy pracy, musi zaistnieć:

  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;
  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;
  • w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

Na tej podstawie można uznać, że definicja wypadku przy pracy nie odwołuje się do miejsca wykonywania pracy. Do wypadku przy pracy może zatem dojść nie tylko w zakładzie pracy. Tym samym trzeba uznać, że pracownik, który ulegnie wypadkowi podczas lub w związku ze świadczeniem pracy, na polecenie pracodawcy, podczas podróży służbowej lub zdalnie w uzgodnionym miejscu, ulegnie wypadkowi przy pracy.

Nie ulega wątpliwości, że określenie charakteru zdarzenia może nastręczać wiele trudności. Podstawowym problemem jest ustalenie związku między wypadkiem a wykonywaniem pracy. Przy dokonywaniu oceny na pewno powinno się wziąć pod uwagę specyfikę danej pracy, a także to, czy do wypadku doszło podczas wykonywania czynności zawodowych.