Prawo Pracy
26.04.2024 r.
4 min

Czy każdemu pracownikowi przysługuje nagroda jubileuszowa?

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Prawo Pracy
26.04.2024r.
4 min

Nagroda jubileuszowa jest świadczeniem ściśle związanym z posiadaniem odpowiedniego stażu pracy. Dla pracowników sfery budżetowej prawo do niej określają przepisy powszechnie obowiązujące. W sektorze prywatnym nagroda ta nie ma charakteru obligatoryjnego. Prawo do niej może być przyznane przez przepisy wewnątrzzakładowe.

Nagroda jubileuszowa nie stanowi świadczenia powszechnego. Zasady nabywania prawa do nagrody jubileuszowej i jej wypłaty powinny zostać określone w przepisach nakładających na pracodawcę obowiązek wypłaty rzeczonego świadczenia. Przesłanką nabycia prawa do nagrody jubileuszowej jest posiadanie przez pracownika odpowiedniego stażu pracy. Przy jego obliczaniu uwzględnia się wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia. Wliczeniu podlegają także tzw. okresy zaliczalne, tj. okresy, które na mocy przepisów odrębnych podlegają zaliczeniu do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Należą do nich w szczególności: okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych, okres pracy w gospodarstwie rolnym lub okres czynnej służby wojskowej. W przypadku równoczesnego pozostawania przez pracownika w więcej niż jednym stosunku pracy, przy ustalaniu okresu uprawniającego do nagrody jubileuszowej uwzględnia się tylko jeden z tych okresów.

U pracodawcy prywatnego przepisy wewnątrzzakładowe powinny określać okres niezbędny do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej oraz okresy wliczane do stażu pracy, od którego zależy prawo do nagrody jubileuszowej. Nie ma przeszkód, aby regulacje wewnątrzzakładowe odwoływały się w tym zakresie do powszechnie obowiązujących przepisów prawa. Staż pracy uprawniający do nabycia nagrody jubileuszowej winien być  ustalany w oparciu o przedstawioną przez pracownika dokumentację potwierdzającą okresy zatrudnienia oraz okresy zaliczalne. Dokumentami tymi są zazwyczaj świadectwa pracy lub zaświadczenia z właściwych urzędów.

Pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej z upływem wymaganego przez prawo okresu. Nabycie tego prawa następuje w dniu bezpośrednio poprzedzającym dzień, który nazwą lub datą odpowiada dniowi, w którym pracownik podjął zatrudnienie (por. uchwała Sądu Najwyższego z dnia 21 maja 1991 r., sygn. akt I PZP 16/91). Warto pamiętać, że zakończenie zatrudnienia po dniu nabycia prawa do nagrody jubileuszowej nie pozbawia byłego pracownika prawa do przedmiotowego świadczenia.

Na zakończenie warto wskazać przepisy, które odnoszą się do nagrody jubileuszowej. Są nimi między innymi:

  • rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 stycznia 2016 r. w sprawie określenia stanowisk urzędniczych, wymaganych kwalifikacji zawodowych, stopni służbowych urzędników służby cywilnej, mnożników do ustalania wynagrodzenia oraz szczegółowych zasad ustalania i wypłacania innych świadczeń przysługujących członkom korpusu służby cywilnej,
  • art. 23 ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych oraz w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 2 lutego 2010 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych– w stosunku do pracowników urzędów państwowych,
  • art. 47 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela oraz w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania.