27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Podatki i procedury podatkowe
25.10.2022 r.
1 min

Czy dowóz pracowników do pracy samochodem osobowym wywołuje konieczność odprowadzenia za nich zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych z tego tytułu?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Podatki i procedury podatkowe
25.10.2022r.
1 min

W przypadku gdy dowóz pracowników do pracy odbywać się będzie z wykorzystaniem aut osobowych to pracodawca powinien doliczyć wartość takiego świadczenia do pozostałego przychody pracownika, a następnie obliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Wynika to a contrario z art. 21 ust. 1 pkt 14a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z jego treścią wolna od podatku jest wartość świadczenia otrzymanego przez pracownika z tytułu organizowanego przez pracodawcę dowozu pracowników autobusem w rozumieniu art. 2 pkt 41 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym. Artykuł ten definiuje autobus jako pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą.

Zatem należy wywnioskować, iż w razie, gdy pracownicy będą transportowani do pracy pojazdem innym niż autobus to omawiane świadczenie nie korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego. Jego wartość stanowi przychód ze stosunku pracy, który podlega opodatkowaniu.