Na postawione wyżej pytanie nie można udzielić odpowiedzi o charakterze generalnym. Odpowiedź bowiem będzie uzależniona od tego, jaki rodzaj dokumentacji związanej ze stosunkiem pracy będziemy analizować.
E-rozkłady czasu pracy…?
W tym przypadku zdecydowanie należy potwierdzić możliwość planowania pracy w formie elektronicznej. W samym bowiem art. 129 § 3 kodeksu pracy ustawodawca postanowił, iż rozkład czasu pracy danego pracownika może być sporządzony – w formie pisemnej lub elektronicznej. Wydaje się, iż w związku z tą prawną alternatywą należałoby w prawie wewnątrzzakładowym doprecyzować, która z dopuszczalnych form będzie stosowana w zakładzie.
E-potwierdzanie obecności?
Ta grupa „dokumentów” także może być prowadzona w formie elektronicznej. Sposób bowiem potwierdzania przybycia i obecności pracownika w pracy leży w gestii pracodawcy i powinien być określony w regulaminie pracy lub –
w mniejszych zakładach, tj. do 20 pracowników – w poszerzonej pisemnej informacji o warunkach zatrudnienia. Jako przykład takiej „nie-papierowego” potwierdzania obecności można wskazać tzw. elektroniczną rejestrację czasu pracy pracowników.
E-wnioski urlopowe?
Regulacje związane z udzielaniem urlopów wypoczynkowych to dział VII Kodeksu pracy. Zgodnie z art. 162 kodeksu pracy na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. Jest to więc co do zasady niezbędny element w procedurze urlopowej. Wyjątek stanowi możliwość udzielenia urlopu przez pracodawcę w okresie wypowiedzenia.
Wspomniany powyżej zapis jest jednak bardzo ogólny, ustawodawca nie nakazuje zachowania formy pisemnej.
Zaglądając do § 6 pkt 2 rozporządzenia
w sprawie akt osobowych, w katalogu dokumentów pracowniczych nie odnajdziemy wniosków związanych z udzielaniem urlopów wypoczynkowych.
Podsumowując należałoby stwierdzić, iż wniosek urlopowy nie musi być w formie „papierowej”. Musi to jednak wynikać z prawa wewnątrzzakładowego.