01.08.2011 r.
3 min

Czy czekają nas zmiany w przepisach urlopowych?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
01.08.2011r.
3 min

Projekt zawiera m.in. od dawna postulowane rozwiązanie, mocą którego wydłużeniu ulegnie termin udzielenia pracownikowi zaległego urlopu wypoczynkowego. Obecnie obowiązujące przepisy są bardzo rygorystyczne i nakazują udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego, którego pracownik nie wykorzystał w roku, w którym nabył do niego prawo, nie później niż do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego (przy czym w świetle opinii PIP obowiązek ten nie dotyczy „zaległego” urlopu wypoczynkowego udzielanego pracownikowi na jego żądanie).

Art. 168 Kodeksu pracy rygorystycznie określa granicę czasową udzielenia urlopu zaległego pracownikowi niezależnie od tego, czy przyczyny powodujące to przesunięcie leżą po stronie pracownika, czy pracodawcy. Termin do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego uważa się za zachowany, jeżeli pracownik rozpocznie urlop wypoczynkowy przed upływem tego terminu. Niewykonanie tego obowiązku rodzi podstawy do pociągnięcia pracodawcy lub osoby działającej w jego imieniu do odpowiedzialności wykroczeniowej w oparciu o art. 282 par. 1 pkt 2 Kodeksu pracy, zgodnie z którym kto nie udziela przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub bezpodstawnie obniża wymiar tego urlopu podlega karze grzywny od 1 000 zł do 30 000 zł.

Zdaniem twórców projektu „obowiązująca regulacja bardzo często prowadzi do sytuacji zaległości urlopowych, z uwagi na stosunkowo krótki, trzymiesięczny termin na wykorzystanie przez pracowników zaległego urlopu. Udzielenie wszystkim pracownikom zaległych urlopów do dnia 31 marca następnego roku (w ciągu trzech miesięcy) może dezorganizować pracę”.
Projekt nadaje nowe brzmienie art. 168 Kodeksu pracy, bowiem w świetle nowych rozwiązań urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z art. 163 (Kodeksu pracy) należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 31 lipca następnego roku kalendarzowego; nie dotyczy to części urlopu udzielanego zgodnie z art. 1672 (Kodeksu pracy). Wprowadzenie nowego, dłuższego terminu udzielenia pracownikowi zaległego urlopu wypoczynkowego z pewnością ograniczy liczbę stanów faktycznych, w których zaistnieją podstawy do stosowania postępowania w sprawie o wykroczenie. Zmiana będzie również korzystna z punktu widzenia pracownika, ponieważ pozwoliłaby na korzystniejsze wykorzystanie urlopu za poprzedni rok i umożliwiła zorganizowanie wypoczynku w okresie wiosennym i letnim.