21.08.2014 r.
3 min

Czas zagranicznej podróży służbowej oraz część krajowa podróży służbowej według stanowisk PIP oraz MPiPS

Ekspert PCKP

Skopiuj link
21.08.2014r.
3 min

W świetle rozporządzenia MPiPS…

Kwestię czasu zagranicznej podróży służbowej reguluje rozporządzenie MPiPS z dnia 29.01.2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.

Jak wynika z § 12 tego aktu prawnego czas podróży zagranicznej liczy się w przypadku odbywania jej środkami komunikacji:
 

  • od chwili przekroczenia granicy państwowej w drodze za granicę do chwili jej przekroczenia w drodze powrotnej do kraju (droga lądowa),
  • od chwili startu samolotu w drodze za granicę z ostatniego lotniska w kraju do chwili lądowania samolotu w drodze powrotnej na pierwszym lotnisku w kraju (droga powietrzna) oraz
  • od chwili wyjścia statku (promu) z ostatniego portu polskiego do chwili wejścia statku (promu) w drodze powrotnej do pierwszego portu polskiego (droga morska)

W kwestii tzw. łączonej podróży służbowej należy natomiast zajrzeć do § 21 tegoż rozporządzenia. Zgodnie z tym przepisem w przypadku odbywania podróży zagranicznej w połączeniu z przejazdem na obszarze kraju, przepisy rozdziału dotyczącego podróży krajowej stosuje się odpowiednio.

Mając na uwadze zapisy § 12 definiujące czas zagranicznej podróży służbowej oraz § 21 odsyłającego do odpowiedniego stosowania przepisów dotyczących podróży krajowej należy stwierdzić, iż podróże te trzeba rozdzielić.

Według PIP….

Jeszcze w czasie obowiązywania poprzednich rozporządzeń dotyczących podróży służbowych (z 2002r.) Główny Inspektorat Pracy zajął stanowisko w sprawie tzw. łączonej podróży służbowej. W interpretacji z 2009 roku uznał, iż podróż zagraniczna obejmuje nieprzerwanie czas od momentu przekroczenia granicy w drodze za granicę do chwili przekroczenia granicy w drodze powrotnej do kraju. Okres podróży pracownika obejmujący dojazd do granicy państwa oraz powrót z granicy do miejsca zakończenia delegacji przypadające w różnych dobach należy liczyć odrębnie dla każdej z tych podróży.

Zdaniem GIP łączona podróż służbowa zawiera w sobie każdorazowo dwie podróże krajowe oraz jedną podróż zagraniczną.

Zdaniem MPiPS…

Zagadnienie podróży zagranicznej połączonej z podróżą krajową stało się przedmiotem zainteresowania także i MPiPS. W swojej interpretacji z ubiegłego roku (stanowisko z 11 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad rozliczania łączonej podróży służbowej) Departament Prawa Pracy w MPiPS uznał, iż „(…) odcinki podróży krajowej – odpowiednio poprzedzający moment rozpoczęcia podróży zagranicznej i odbywany po przekroczeniu granicy polskiej w drodze powrotnej – należałoby traktować rozdzielnie. Oznaczałoby to, że czas tych podróży nie podlegałby sumowaniu. Rozpoczęcie podróży zagranicznej w chwili przekroczenia granicy polskiej, w ocenie Departamentu, oznacza przerwanie czasu trwania podróży krajowej. (…)”. Powyższe wyjaśnienie jest więc potwierdzeniem stanowiska Państwowej Inspekcji Pracy wyrażonego w 2009 roku.