Wskazany wyżej wymiar czasu pracy dotyczy również sytuacji, w której młodociany jest zatrudniony u więcej niż jednego pracodawcy.
Natomiast w myśl art. 202 kodeksu pracy, dobowy wymiar czasu pracy młodocianego w wieku do 16 lat nie może przekraczać 6 godzin na dobę, a czas pracy młodocianego powyżej 16 lat nie może przekraczać 8 godzin na dobę. Są to normy bezwzględnie obowiązujące, nie mające wyjątków.
Z uwagi na leżący po stronie młodocianego obowiązek dokształcania się, pracodawca musi wliczać do jego czasu pracy czas nauki w wymiarze wynikającym z obowiązkowego programu zajęć szkolnych. Pracodawca jest zobowiązany do takiego wliczenia czasu nauki do czasu pracy bez względu na to, czy nauka odbywa się w godzinach pracy czy też poza nimi.
W związku z tym, że art. 200² kodeksu pracy i art. 202 kodeksu pracy wprowadzają nieco odmienne uregulowania w zakresie norm czasu pracy obowiązujących młodocianych, w doktrynie przyjmuje się, że art. 200² kodeksu pracy należy odnosić do młodocianych zatrudnionych przy pracach lekkich, zaś art. 202 należy stosować do młodocianych zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego. Zakłada się również, iż regulacje z art. 200² kodeksu pracy nie wykluczają stosowania przepisu art. 202 kodeksu pracy.
Ustawodawca wprowadził również szczególne przepisy dotyczące przerwy wliczanej młodocianemu do czasu pracy. Jeżeli okaże się, że dobowy wymiar czasu pracy młodocianego, po uprzednim wliczeniu do niego czasu nauki, jest dłuższy niż 4,5 godziny, pracodawca ma obowiązek wprowadzić przerwę w pracy trwającą nieprzerwanie 30 minut, wliczaną do czasu pracy.
Mając na uwadze ochronę zdrowia młodocianego ustawodawca wprowadził również bezwzględnie obowiązujący zakaz zatrudniania młodocianych w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych, odnoszący się nie tylko do zatrudnienia
w ramach przygotowania zawodowego ale również przy pracach lekkich.
Określił ponadto, odmiennie niż w przypadku innych pracowników, godziny określające porę nocną. Dla młodocianego przypadają one co do zasady pomiędzy godziną 22.00 a 06.00 rano, a w przypadku szczególnych grup, tj.
– młodocianych, którzy nie ukończyli gimnazjum,
– osób niemających 16 lat, które ukończyły gimnazjum,
– osób niemających 16 lat, które nie ukończyły gimnazjum,
pora nocna przypada pomiędzy godzinami 20.00 a 06.00 rano.
W stosunku do młodocianego został również wydłużony odpoczynek dobowy i tygodniowy. Z treści art. 203 kodeksu pracy wynika, że przerwa w pracy młodocianego obejmująca porę nocną powinna trwać nieprzerwanie nie mniej niż 14 godzin. Ponadto młodocianemu przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 48 godzin nieprzerwanego odpoczynku, który powinien obejmować niedzielę.