Drugi tryb jest szybszy i prostszy, ale dopuszczalny tylko przez 6 miesięcy w okresie kolejnych 12 miesięcy. Dlatego też ta droga jest najczęściej wybierana na początku współpracy pracodawcy z cudzoziemcem. Po wyczerpaniu tej możliwości, pracodawca, który chciałby kontynuować współpracę, musi wystąpić o zezwolenie na pracę typu A dla pracownika.
Obecnie uzyskanie zezwolenia na pracę trwa nawet kilka miesięcy. Dlatego też może zdarzyć się tak, że upłynie już okres, w którym pracownik mógł świadczyć pracę na podstawie wpisanego oświadczenia, a pracodawca nie uzyska jeszcze dla niego zezwolenia na pracę. Odpowiedź na pytanie, czy pracownik może w oczekiwaniu na zezwolenie na pracę nadal pracować, ma istotne znaczenie dla pracodawców.
W tym zakresie należy odwołać się do treści art. 88za ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zgodnie z § 1 przywołanego przepisu, jeżeli podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi, który zatrudniał cudzoziemca przez okres nie krótszy niż 3 miesiące w związku z oświadczeniem o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wpisanym do ewidencji oświadczeń, złożył przed upływem daty zakończenia pracy wskazanej w oświadczeniu wniosek o wydanie zezwolenia na pracę dla tego cudzoziemca na tym samym stanowisku na podstawie umowy o pracę, a wniosek nie zawiera braków formalnych lub braki formalne zostały uzupełnione w terminie, pracę cudzoziemca na warunkach nie gorszych niż określone w oświadczeniu wpisanym do ewidencji oświadczeń uważa się za legalną od dnia upływu ważności tego oświadczenia do dnia wydania zezwolenia na pracę lub doręczenia decyzji odmownej w tej sprawie. Przepis ten stosuje się odpowiednio w przypadku wniosku cudzoziemca o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę.
Zatem cudzoziemiec może faktycznie wykonywać pracę zgodnie z prawem, nawet jeśli pracownik nie posiada formalnej podstawy świadczenia pracy na terytorium Polski po upływie okresu wskazanego w oświadczeniu, a przed uzyskaniem zezwolenia na pracę, jeżeli zostaną spełnione określone warunki:
- pracodawca zatrudniał uprzednio pracownika przez co najmniej 3 miesiące w oparciu o oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi na podstawie umowy o pracę;
- pracodawca jeszcze w okresie wskazanym w oświadczeniu wystąpił o wydanie zezwolenia na pracę na tym samym stanowisku dla pracownika;
- wniosek o wydanie zezwolenia na pracę nie zawiera braków formalnych lub braki takie zostały uzupełnione w terminie;
- praca pracownika w okresie oczekiwania jest wykonywana na warunkach nie gorszych niż określone w oświadczeniu.
Wszystkie wyżej wskazane przesłanki muszą być spełnione łącznie.