27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Prawo Pracy
05.09.2023 r.
2 min

Cofnięcie złożonego przez pracownika oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem stron

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Prawo Pracy
05.09.2023r.
2 min

Do oświadczeń woli składanych na gruncie prawa pracy zastosowanie znajdują właściwe w tym zakresie przepisy kodeksu cywilnego, na podstawie ogólnego odesłania zawartego w art. 300 kodeksu pracy. Zgodnie z art. 61 § 1 kodeksu cywilnego oświadczenie woli jest skuteczne z chwilą, gdy doszło do adresata w taki sposób, że mógł zapoznać się z jego treścią. Zdanie drugie tego przepisu stanowi, iż odwołanie takiego oświadczenia woli jest skuteczne, jeśli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej.

W przypadku składania oświadczenia woli przy zawieraniu porozumienia rozwiązującego umowę o pracę niezmiernie rzadko zdarza się, żeby możliwe było skorzystanie ze wspomnianej wyżej regulacji. Dlatego też w grę może wchodzić jedynie cofnięcie złożonego uprzednio oświadczenia woli lub uchylenia się od jego skutków poprzez powołanie się na złożenie go pod wypływem wady w postaci np. błędu, podstępu czy groźby, o których szczegółowo stanowi kodeks cywilny.

Należy pamiętać, że jedyną możliwością skutecznego cofnięcia oświadczenia woli po jego dojściu do adresata jest uzyskanie jego zgody. Może być ona udzielona w dowolnej formie, gdyż żaden przepis nie narzuca formy szczególnej. Dla celów dowodowych zaleca się jednak uzyskanie jej w formie pisemnej. Zatem w takim przypadku należy uznać, że pracownik nie może wycofać się ze złożonego oświadczenia o rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron, jeśli pracodawca nie wyrazi na to zgody.