Mega rabaty na BLACK WEEK! Zapisz się do 29.11.2024 r. i użyj kodu BW.PCKP
Odbierz aż 30% zniżki na wszystkie nasze szkolenia, kursy i Live Meetingi.

Prawo Pracy
07.11.2023 r.
3 min

Co dla pracowników oznacza przypadające w 2023 roku w sobotę Święto Niepodległości?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Prawo Pracy
07.11.2023r.
3 min

11 listopada, czyli Narodowe Święto Niepodległości to dzień ustawowo wolny od pracy. Wynika to z ustawy z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy. W tym roku przypada ono w sobotę. Jaki wpływ ma zatem taka okoliczność na wymiar czasu pracy pracowników w listopadzie?

Dla wielu pracowników w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy sobota i niedziela pozostają dniami wolnymi. Niedziela jest dniem ustawowo wolnym od pracy podobnie jak święta wymienione przez ustawodawcę w zamkniętym katalogu zawartym w ustawie o dniach wolnych od pracy. Sobota jest zazwyczaj dniem wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.

Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku (art. 130 § 1 kodeksu pracy).

Okolicznością istotną dla ustalenia wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym jest również ewentualne wystąpienie święta stanowiącego dzień wolny od pracy. Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym, przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin (art. 130 § 2 kodeksu pracy).  Jeśli święto przypada w dzień roboczy, dzień ten jest wolny od pracy. Najwięcej wątpliwości budzi jednak sytuacja, kiedy święto przypada na dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy zgodnie z rozkładem obowiązującym u danego pracodawcy. Również taki przypadek powoduje obniżenie wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym, a w konsekwencji zmniejszenie liczby dni roboczych, które występują w konkretnym okresie rozliczeniowym. Dla pracodawców, u których dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy przypada zazwyczaj w sobotę, oznacza to konieczność udzielenia innego dnia wolnego od pracy w okresie rozliczeniowym, przypadający w dniu, który zazwyczaj w tym podmiocie stanowi dzień roboczy. Dzień ten będzie pełnił wówczas funkcję dnia wolnego z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.

Pracodawca może ustalić inny konkretny dzień, w którym zwolni wszystkich pracowników od świadczenia pracy. Nie musi tego konsultować z załogą. Wybór tego dnia odbywa się bowiem według reguł, zgodnie z którymi ustalane są rozkłady czasu pracy poszczególnych pracowników. Możliwe jest również określenie innego rozwiązania, w wyniku którego data „nadprogramowego” dnia wolnego od pracy nie będzie przypadała w tym samym terminie dla wszystkich pracowników. Pracownicy mogą również składać wnioski o udzielenie dnia wolnego w innym terminie niż wyznaczony przez pracodawcę. Pracodawca nie jest jednak zobowiązany do uwzględnienia prośby pracownika o dzień wolny w terminie wskazanym we wniosku.