27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Prawo Pracy
03.11.2023 r.
3 min

Brak zaświadczenia lekarskiego nie przekreśla automatycznie prawa do zasiłku chorobowego, jeżeli przesłanka niezdolności do pracy została faktycznie spełniona – ciekawe orzeczenie SR w Toruniu

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Prawo Pracy
03.11.2023r.
3 min

Przyjmuje się, że pracownik, który jest niezdolny do pracy, powinien to udokumentować wobec pracodawcy. Najczęściej pracodawca otrzymuje zaświadczenie lekarskie, z którego wynika fakt niezdolności do pracy pracownika, jej okres i przyczyna. Na takiej podstawie pracownik może skorzystać ze świadczeń, które są należne w związku z niezdolnością do pracy, jak na przykład w razie choroby wynagrodzenie chorobowe, zasiłek chorobowy, czy później świadczenie rehabilitacyjne.

W razie braku zwolnienia lekarskiego ZUS może odmówić wypłaty świadczenia. Takie stanowisko podważył jednak Sąd Rejonowy w Toruniu, który w wyroku z dnia 21 sierpnia 2023 roku (sygn. IV U 129/23) uznał, że niezdolność do pracy może zostać wykazana innymi środkami dowodowymi niż tylko zaświadczenie lekarskie. Zdaniem sądu orzekającego zwolnienie jedynie potwierdza istnienie niezdolności do pracy, a nie o niej przesądza. Wobec tego jego brak nie powinien uniemożliwiać uzyskanie świadczenia.

Wskazany wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym: ubezpieczony był niezdolny do pracy od września 2022 roku i z tego tytułu pobierał najpierw wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek chorobowy. Do stycznia 2023 roku ubezpieczonemu były nieprzerwanie wystawiane zaświadczenia o niezdolności do pracy. Właśnie w styczniu, zapewne przez nieuwagę lekarza, kolejne zaświadczenie zostało wystawione po dniu przerwy. ZUS uznał, że w takiej sytuacji po przerwie ubezpieczonemu powinno zostać wypłacone wynagrodzenie chorobowe przez pracodawcę, a nie w dalszym ciągu zasiłek chorobowy z ZUS, gdyż nie została zachowana ciągłość niezdolności do pracy. Organ odmówił wypłaty zasiłku za cały okres objęty zaświadczeniem poczynając od dnia przerwy.

Ubezpieczony twierdził jednak, że przez cały czas pozostawał niezdolny do pracy. W konsekwencji zakwestionował decyzję ZUS. Na skutek odwołania rozpoznający sprawę sąd wskazał, że ZUS nie podważył samego faktu niezdolności do pracy ubezpieczonego w dniu przerwy między zaświadczeniami, a odmawiając prawa do zasiłku powołał się jedynie na brak zwolnienia obejmującego ten dzień.

W ocenie sądu prawo do zasiłku chorobowego jest uzależnione od stanu zdrowia ubezpieczonego, a nie od tego, czy na dany dzień/okres lekarz wystawił zaświadczenie lekarskie. Zaświadczenie takie ma moc dowodową, jednak tę funkcję może spełniać także każdy inny dowód, który potwierdzi niezdolność do pracy. Z tego względu organ powinien przyjąć, że ubezpieczony pozostawał niezdolnym do pracy bez przerwy od września 2022 roku i tym samym powinien nadal otrzymywać zasiłek chorobowy, a nie wynagrodzenie chorobowe.

Zgodnie z informacją widniejącą w portalu orzeczeń wyrok jest nieprawomocny.