28.03.2017 r.
4 min

Brak prawa do zasiłku z ubezpieczenia chorobowego w przypadku zbiegu tytułów do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych

Ekspert PCKP

Skopiuj link
28.03.2017r.
4 min

Osoba wykonująca umowę zlecenia podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu. Ubezpieczenie chorobowe ma dla niej charakter dobrowolny. W przypadku zgłoszenia do tego ubezpieczenia, nabywa prawo do zasiłków i świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Płatnik składek powinien jednak pamiętać, że w przypadku, gdy osoba ubezpieczona będzie posiadała równolegle inne tytuły do ubezpieczeń, np. umowę o pracę, którą zawrze z innym pracodawcą, może wystąpić zbieg tytułów do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, co zaskutkuje koniecznością wyrejestrowania osoby z obowiązkowych ubezpieczeń z tytułu wykonywanej umowy zlecenia.

Jeżeli zleceniobiorca w trakcie wykonywania zlecenia nawiąże stosunek pracy z innym podmiotem  i w umowie o pracę będzie miał zagwarantowane co najmniej minimalne wynagrodzenia za pracę (w 2017 r. – 2000zł brutto), fakt ten powinien niezwłocznie zgłosić zleceniodawcy.

Zgodnie z przepisami ustawy systemowej, osoba posiadająca obowiązkowy tytuł do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, z którego osiąga w skali miesiąca co najmniej 2000 zł brutto, nie podlega tym ubezpieczeniom z innych tytułów. Może zgłosić się do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych dobrowolnie, ale bez możliwości podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.

W przypadku, gdy zleceniobiorca zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, podlegający również ubezpieczeniu chorobowemu nie poinformuje o posiadaniu innego tytułu do ubezpieczeń i będzie pobierał zasiłek chorobowy zarówno u zleceniodawcy jak i u pracodawcy, straci prawo do zasiłku z ubezpieczenia chorobowego z tytułu umowy zlecenia. Od dnia zawarcia umowy o pracę z wynagrodzeniem co najmniej minimalnym, z tytułu wykonywania umowy zlecenia powinien bowiem podlegać jedynie obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. W takim przypadku może zgłosić się jedynie do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych dobrowolnie i nie ma możliwości podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, więc również nie nabywa prawa do świadczeń z tego ubezpieczenia.

Niepowiadomienie zleceniodawcy o stanie faktycznym i brak zmiany schematu podlegania doprowadzi w przypadku choroby ubezpieczonego do wypłaty zasiłku z dwóch tytułów, co skutkuje brakiem prawa do zasiłku i jego nadpłatą z tytułu zawartej umowy zlecenia. W konsekwencji zasiłek będzie świadczeniem pobranym nienależnie, więc konieczne będzie zwrócenie nadpłaconego świadczenia. Zasiłek ten nie może być rozliczony przez płatnika w ciężar składek, gdyż nie podlegają takiemu rozliczeniu świadczenia wypłacone bezpodstawnie. Konieczne będzie również złożenie przez płatnika dokumentów korygujących.

Może się jednak zdarzyć, że ubezpieczony posiadający dwa tytuły do ubezpieczeń, nabędzie prawo do zasiłków z obydwu tytułów. Będzie to miało miejsce w przypadku, gdy obydwa tytuły do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych mają dla ubezpieczonego charakter obowiązkowy, a mianowicie zleceniobiorca zgłoszony do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych obowiązkowo, podlegający również dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu zawrze umowę o pracę z innym płatnikiem składek i miesięczny przychód określony w tej umowie będzie niższy, niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązująca w danym roku kalendarzowym. Wówczas będzie podlegał obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu ze stosunku pracy oraz może zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z tytułu zawartej umowy zlecenia. W przypadku podlegania z dwóch tytułów, nabędzie prawa do zasiłków zarówno u pracodawcy, jak i zleceniodawcy.

Podstawa prawna:

  • art. 6 ust 1 pkt 4, art. 9 ust 2 oraz art. 46 ust. 1 i 2 ustawy  z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych(t.j. Dz.U. z 2016 r. poz.963 ze zm.)