Jeżeli zmarły nie był uprawniony do emerytury lub renty w chwili śmierci, wówczas organ rentowy bada czy spełniałby na dzień śmierci warunki do renty z tytułu niezdolności do pracy. Zgodnie z art. 57 w/w ustawy renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnił łącznie następujące warunki:
1) jest niezdolny do pracy,
2) ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy,
3) niezdolność do pracy powstała w okresie zatrudnienia, albo nie później niż w ciągu
18 miesięcy od ustania okresów, o których mowa w art.6 ust.1 pkt 1 i 2, pkt 3 lit.b, pkt 4, 6, 7 i 9, ust.2 pkt 1, 3-8 i 9 lit.a, pkt 10 lit.a, pkt 11-12, 13 lit. a),pkt 14 lit a) i pkt 15-17 oraz art.7 pkt 1-4, 5 lita, pkt 6, albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.
Warunek posiadania wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego zgodnie z art. 58 w/w ustawy uważa się za spełniony, gdy ubezpieczony osiągnął okres składkowy i nieskładkowy, wynoszący łącznie co najmniej 5 lat (jeżeli zgon nastąpił w wieku powyżej 30 lat), który przypada w ciągu ostatniego dziesięciolecia przed dniem zgłoszenia wniosku o rentę rodzinną lub przed dniem powstania niezdolności do pracy (zgonu). Jeżeli zmarły w ostatnim dziesięcioleciu przed datą zgonu nie udowodnił wymaganego stażu, renta rodzinna nie przysługuje.