02.09.2013 r.
4 min

Badania pracowników użytkujących samochody do celów służbowych

Ekspert PCKP

Skopiuj link
02.09.2013r.
4 min

Zmiana przepisów polegała na tym, że począwszy od dnia 29.06.2011 r. każda osoba posiadająca prawo jazdy kategorii B i kierująca pojazdem w ramach obowiązków służbowych, musiała mieć zdolność do pracy w tym zakresie stwierdzoną zaświadczeniem lekarskim. Innymi słowy osoby przyjmowane
do pracy od dnia 29.06.2013 r. lub poddawane począwszy od tej daty kontrolnym lub okresowym badaniom lekarskim, prowadzące samochód służbowy lub prywatny, za zgodą pracodawcy, dla celów służbowych, muszą mieć
w skierowaniu na badania lekarskie zaznaczone, że „prowadzą pojazd dla celów służbowych (kategoria B)”.

Na uwagę zasługuje fakt, że nowe przepisy objęły zakresem obowiązywania zarówno osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy jak i osoby świadczące pracę w oparciu o umowy cywilnoprawne. Różnica polega na obowiązku finansowania owych badań lekarskich. Badania lekarskie pracowników są przeprowadzane na koszt pracodawcy, zaś koszt badań lekarskich osób świadczących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych pozostaje do uzgodnienia pomiędzy stronami stosunku prawnego.

Istotnym jest również, że nowe przepisy odnoszą się bez wyjątku do wszystkich, prowadzących pojazd dla celów służbowych. Z powyższego wynika zatem, że nawet osoby posiadające prawo jazdy kategorii B, które sporadycznie, raz na jakiś czas jadą załatwić sprawę służbową, muszą mieć zdolność do pracy w tym zakresie, stwierdzoną zaświadczeniem lekarskim.

Należy pamiętać, że obowiązek pracodawcy wynikający z nowych przepisów kończy się na wskazaniu w skierowaniu na badania lekarskie, że pracownik prowadzi pojazd dla celów służbowych. Pracodawcy nie mają możliwości ingerować w zakres przeprowadzanych badań. O tym jakim badaniom powinien być poddany pracownik decyduje lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami.

Zgodnie z wskazówkami metodycznymi dla lekarzy, powinny to być badania psychoruchowe, a nie badania psychologiczne (konieczne w przypadku kierowców zawodowych). Nie mniej jednak z opinii Instytutu Medycyny Pracy
w Łodzi wynika, że przedstawiciele handlowi z racji specyfiki wykonywanej pracy polegającej na ciągłym przemieszczaniu się, powinni mieć badania psychologiczne.

Na uwagę zasługuje tu jednak fakt, że lekarz przeprowadzający badania lekarskie powinien uwzględnić nie samą nazwę zajmowanego przez pracownika stanowiska pracy, ale rodzaj faktycznie wykonywanych czynności. Możemy mieć bowiem do czynienia z przedstawicielem handlowym, którego praca faktycznie polega na ciągłym przemieszczaniu się po jakimś obszarze i z przedstawicielem handlowym, który zdalnie, za pomocą środków komunikowania się na odległość, szuka nowych zleceń, zgodnie z rodzajem pracy. W drugim przypadku raczej wątpliwa wydaje się konieczność poddania takiego pracownika badaniom psychologicznym, które wiążą się z dodatkowymi kosztami dla pracodawcy.

Pomimo, iż nowe przepisy regulujące to zagadnienie weszły w życie dnia 29.06.2011 r., badania lekarskie, którym pracownicy byli poddawani przed tą datą pozostają ważne aż do upływu okresu ich ważności wskazanym na zaświadczeniu lekarskim.

Zobacz szkolenia: