Rodzaje szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy
W przepisach działu X kodeksu pracy ustawodawca uregulował kwestie związane ze szkoleniami bhp w zakładzie. W świetle art. 2373 § 2 kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bhp przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. Z przedmiotowej regulacji wyraźnie wynika, iż w ramach szkoleń bhp wyróżniamy wstępne okresowe. Do pierwszych zaliczymy: instruktaż ogólny oraz instruktaż stanowiskowy. Szczegółowe procedury szkoleń, zakres tematyczny, częstotliwość oraz osoby, które podlegają szkoleniom zostały uregulowane w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27.07.2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Szkolenia wstępne z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy
Muszą być przeprowadzone w sytuacjach wskazanych w § 10 oraz 11 powołanego powyżej rozporządzenia. Są przypisane do danego zakładu pracy oraz konkretnego stanowiska. Instruktaż ogólny odbywają bowiem m.in. nowo zatrudnieni pracownicy. Szkolenie stanowiskowe natomiast m.in. pracownik zatrudniany na stanowisku robotniczym oraz innym, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych. W świetle art. 2373 § 2 kodeksu pracy szkolenie pracownika przed dopuszczeniem do pracy nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę.
Szkolenia okresowe bhp
Zgodnie z § 14 ust. 1 rozporządzenia ma ono na celu aktualizację i ugruntowanie wiedzy i umiejętności w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zaznajomienie uczestników szkolenia z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi w tym zakresie. W § 2 ustawodawca skatalogował grupy pracownicze podlegające szkoleniom okresowym. Zasadnicza częstotliwość szkoleń wynika z § 15 rozporządzenia, natomiast w załączniku do tego aktu prawnego odnajdziemy ramowe programy szkoleń bhp.
Ustawodawca jednak przewidział jeden wyjątek. W świetle bowiem § 15 ust. 5 rozporządzenia z pierwszego szkolenia okresowego w danym może być zwolniona osoba, która:
- przedłoży aktualne zaświadczenie o odbyciu w tym okresie u innego pracodawcy wymaganego szkolenia okresowego lub
- odbyła w tym okresie szkolenie okresowe wymagane dla osoby zatrudnionej na stanowisku należącym do innej grupy stanowisk, jeżeli jego program uwzględnia zakres tematyczny wymagany programem szkolenia okresowego obowiązującego na nowym stanowisku pracy.
Podsumowując…
Odpowiadając na pytanie należy stwierdzić, iż dostarczona przez Panią karta szkolenia wstępnego potwierdzająca odbycie instruktażu ogólnego i stanowiskowego z zakresu bhp w poprzedniej piekarni nie zachowuje swojej aktualności w nowym miejscu pracy. W tym zakresie musi być więc Pani przeszkolona przez upoważnione w zakładzie osoby.