Przepisy wspólnotowe
Obowiązki informacyjne zostały ujęte w Dyrektywie Rady 91/533/EWG z dnia 14 października 1991 r. w sprawie obowiązku pracodawcy dotyczącego informowania pracowników o warunkach stosowanych do umowy lub stosunku pracy, która została wdrożona do polskiego porządku prawnego m.in. w art. 29 § 3 i n kodeksu pracy. W Dyrektywie tej czytamy m.in., iż „w celu ochrony interesów pracowników w zakresie otrzymywania dokumentów wszelkie zmiany dotyczące głównych warunków umowy o pracę lub stosunku pracy powinny być na piśmie przedstawiane pracownikowi”.
Polski kodeks pracy o poinformowaniu…
W świetle art. 29 § 3 kodeksu pracy pracodawcy w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę mają obowiązek poinformować zatrudnionych o podstawowych warunkach zatrudnienia, takich jak m. in. norma (dobowa i tygodniowa), częstotliwość wypłat wynagrodzenia, okres wypowiedzenia oraz urlop wypoczynkowy.
Zatrudniający mniej niż 20 pracowników muszą poszerzyć zakres informacji o parametry wskazane w art. 29 § 3 in fine kodeksu pracy. Przedstawienie warunków może nastąpić także poprzez wskazanie odpowiednich przepisów prawa pracy.
…oraz o zmianach w parametrach
O zmianie warunków pracodawca informuje pracownika na piśmie niezwłocznie nie później jednak niż:
- w ciągu 1 miesiąca od dnia wejścia w życie tych zmian,
- do dnia rozwiązania umowy – w przypadku gdy rozwiązanie umowy
o pracę miałoby nastąpić przed upływem tego terminu.
Także i w tym przypadku pracodawca może wskazać odpowiednie przepisy prawa pracy. Wydaje się, iż w treści takiej „aktualizacji” powinny znaleźć się te parametry, które uległy zmianie. Nie ma prawnej konieczności powielania całej informacji o warunkach zatrudnienia.
Podsumowując…
Jednym z parametrów zatrudnienia jest długość obowiązującego pracownika okresu wypowiedzenia. Obecnie informacja w tym zakresie dotyczy następujących umów:
- umów na okres próbny,
- umów na tzw. zastępstwo,
- na czas określony powyżej 6 miesięcy, jeśli w treści umowy występuje klauzula o dopuszczalności zastosowania art. 33 kodeksu pracy,
- umów na czas nieokreślony.
Od 22.02.2016 r. każda umowa o pracę będzie mogła zostać rozwiązana za wypowiedzeniem. Dla długości okresu wypowiedzenia istotne znaczenie będzie miał przede wszystkim zakładowy staż pracy (dotyczy to umowy na czas określony oraz umowy bezterminowej) oraz długość okresu, na który zawarto umowę o pracę (dotyczy umowy na okres próbny). W każdym więc przypadku parametr ten znajdzie się w pisemnej informacji.
Pamiętaj!
Przepisy przejściowe ustawy z dnia 25.06.2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw nie przewidują szczególnych regulacji związanych z aktualizacją pisemnych informacji o warunkach zatrudnienia. Zmienia się jednak stan prawny, gdyż zostaną ujednolicone okresy wypowiedzenia (z wyłączeniem umów na okres próbny) oraz uchylone zostaną przepisy dotyczące długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę czas określony oraz umowy o pracę zawartej na czas zastępstwa.
W przypadku wystąpienia któregokolwiek z wskazanych przypadków należy w terminie do jednego miesiąca poinformować pracowników o zmianie długości okresu wypowiedzenia. W przypadku gdy rozwiązanie umowy o pracę miałoby nastąpić przed upływem tego terminu – nie później niż do dnia rozwiązania umowy.