Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia z dnia 20 marca 2025 roku, która została podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę 10 kwietnia 2025 roku, wejdzie w życie 1 czerwca 2025 roku. Zastąpi ona dotychczas obowiązującą ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która w tym samym dniu utraci moc.
Nowa ustawa wypełnia założenia Krajowego Planu Odbudowy i stanowi realizację części kamienia milowego „Efektywne instytucje na rzecz rynku pracy” (por. komunikat Kancelarii Prezydenta RP). Ponadto konieczność wprowadzenia nowego aktu prawnego została podyktowana ciągłym rozwojem i zmianami na rynku pracy, a w konsekwencji dostosowywaniem regulacji do potrzeb osób poszukujących pracy, bezrobotnych oraz przedsiębiorców.
„Rozwój technologii, globalizacja i zmiany społeczne zmieniają charakter pracy oraz rynku pracy i będą go zmieniać w przyszłości. Miarą efektywności i skuteczności państwa jest uważna obserwacja trendów i potrzeb oraz projektowanie rozsądnych, adekwatnych do potrzeb obywateli rozwiązań. Konieczne jest zatem wprowadzanie rozwiązań regulujących przyszłość, a nie przeszłość rynku pracy, rozwiązań adekwatnych do potrzeb klientów i pozwalającym kadrze zatrudnionej w publicznych służbach zatrudnienia (PSZ) oferować pełne wsparcie osobom poszukującym pracy i pracodawcom” (uzasadnienie do projektu ustawy).
Zdecydowano się na przeniesienie do nowej ustawy (z pewnymi zmianami) wielu zagadnień uregulowanych uprzednio w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Ponadto dodano nowe regulacje, w tym między innymi zakładające:
- wspieranie określonych grup, np. osób młodych, starszych, z niepełnosprawnościami, kobiet z dziećmi chcących wrócić na rynek pracy, osób zainteresowanych własnym biznesem,
- zwiększenie mobilności poszukujących pracy,
- wzmocnienie efektywności urzędów pracy, unowocześnienie i zautomatyzowanie ich usług,
- skrócenie czasu poszukiwania pracy i zwiększenie trwałości zatrudnienia osób wcześniej bezrobotnych,
- lepszą pomoc rodzinom, osobom powracającym na rynek pracy po urodzeniu dziecka, osobom opiekującym się osobami zależnymi (dzieci, starsi rodzice, chorzy itp.),
- wsparcie pracodawców, zmniejszenie biurokracji i obowiązków sprawozdawczych dla przedsiębiorców,
- nowe dofinansowanie dla pracodawców w postaci refundacji kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenie społeczne za skierowanych bezrobotnych lub opiekunów osób niepełnosprawnych,
- uelastycznienie gospodarowania środkami Funduszu Pracy,
- dopuszczalność opracowania przez ministra właściwego do spraw pracy resortowego programu aktywizacyjnego dla osób niepełnosprawnych lub ich opiekunów.