08.09.2017 r.
4 min

Badania sanitarno-epidemiologiczne dla pracowników

Ekspert PCKP

Skopiuj link
08.09.2017r.
4 min

Obowiązek podania się badaniom sanitarno-epidemiologicznym

Obowiązek poddania się badaniom sanitarno-epidemiologicznym dotyczy ściśle określonej grupy pracowników. Jak wynika bowiem z dyspozycji art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1866 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, obowiązkowym badaniom sanitarno-epidemiologicznym podlegają osoby podejmujące lub wykonujące prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

Z obowiązkiem pracownika koresponduje powinność pracodawcy skierowania na badania sanitarno-epidemiologiczne pracownika wykonującego prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby (art. 6 ust. 2 pkt 3 ustawy).

Realizacja przez pracownika i pracodawcę nałożonych na nich przez ustawę obowiązków umożliwia wykrycie ewentualnej choroby zakaźnej u pracownika oraz rozpoczęcie jej leczenia. Zapobiega również rozprzestrzenianiu się tej choroby na pozostałych pracowników lub osoby trzecie.

Orzeczenie wydawane w wyniku badań sanitarno-epidemiologicznym

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy badania sanitarno-epidemiologiczne u osób skierowanych na nie przeprowadzają lekarze, o których mowa w art. 55 ust. 2a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1793 z późn. zm.) lub lekarze wykonujący zadania służby medycyny pracy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1184).

W praktyce, w przypadku gdy na badania sanitarno-epidemiologiczne kieruje pracodawca, są one wykonywane przez lekarza medycyny pracy.

Na podstawie przeprowadzanych badań lekarz wystawia orzeczenie lekarskie:

  • o zdolności do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby;
  • o czasowych lub trwałych przeciwwskazaniach do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

Lekarz wystawia orzeczenie w dwóch egzemplarzach. Jeden egzemplarz przekazywany jest osobie poddającej się badaniom. Natomiast drugi wydawany jest pracodawcy albo osobie zlecającej wykonanie prac.

Odsunięcie od wykonywania pracy

Pracodawca obowiązany jest odsunąć od prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby, pracownika, w stosunku do którego wydano orzeczenie o istnieniu czasowych lub trwałych przeciwwskazaniach do wykonywania tych prac. Odsunięcie od wykonywania prac powinno nastąpić niezwłocznie po uzyskaniu przez pracodawcę informacji o treści orzeczenia (art. 10 ust. 1 ustawy).

W  trakcie realizacji przedmiotowego obowiązku na pracodawcy spoczywa powinność zachowania poufności (art. 10 ust. 1 ustawy).

Koszty badań

Koszty badań epidemiologiczno-sanitarnych obciążają pracodawcę (art. 8 ust. 4 ustawy). Pracodawca nie może uchylić się od obowiązku ich poniesienia, a także zażądać ich zwrotu. Nie jest to możliwe również w przypadku wcześniejszego rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę.

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]