Ustawodawca przyznał pracodawcy szczególne uprawnienie do dysponowania urlopem wypoczynkowym pracownika. Dotyczy ono możliwości skierowania pracownika na urlop w okresie wypowiedzenia. Jeśli pracodawca tak zadecyduje, to pracownik musi się podporządkować poleceniu pracodawcy.
Pracodawca może skierować pracownika na urlop wypoczynkowy w trakcie okresu wypowiedzenia w szczególnym trybie. Takie prawo pracodawcy wynika z art. 1671 Kodeksu pracy. Rodzi ono po stronie pracownika obowiązek wykorzystania urlopu wypoczynkowego udzielonego mu w tym trybie. Decydujące znaczenie ma w tym zakresie wola pracodawcy. Bez znaczenia pozostaje, która strona stosunku pracy złożyła oświadczenie o wypowiedzeniu, jak długi jest okres wypowiedzenia oraz plan urlopów.
„Wprowadzenie szczególnego trybu udzielania pracownikom urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia […] służy ono realizacji dwóch celów. Po pierwsze, umożliwia pracodawcy zaspokojenie roszczeń urlopowych pracownika w naturze przed rozwiązaniem stosunku pracy i zapobiega w ten sposób powstaniu obowiązku zapłaty ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop. Po drugie, zapobiega praktyce podejmowania przez pracowników pracy u innego pracodawcy w okresie wypowiedzenia dotychczasowej umowy przez podkreślenie, że w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik ma obowiązek świadczenia pracy na rzecz dotychczasowego pracodawcy.” (Kodeks pracy. Regulacje Covid-19 w prawie pracy. Komentarz, red. prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk).