Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w obecnie obowiązującym brzmieniu nakłada na osoby pobierające wcześniejszą emeryturę, rencistów i płatników składek obowiązek zawiadomienia organu rentowego o podjęciu dodatkowej pracy zarobkowej i o wysokości osiąganego z tego tytułu przychodu. Informację o przychodach za rok poprzedni należy przekazać do ZUS do końca lutego kolejnego roku.
W przypadku, gdy przychód uzyskany przez świadczeniobiorcę przekroczył 70% przeciętnego wynagrodzenia i nie przekroczył 130% przeciętnego wynagrodzenia ustalonego dla danego roku, oddział ZUS ustali, że świadczenie powinno być zmniejszone. Jeżeli w danym roku świadczeniobiorca uzyska przychód w wysokości przekraczającej wyższą kwotę graniczną, to w decyzji rozliczającej świadczenie ZUS ustali, że w całym roku renta (wcześniejsza emerytura) podlegała zawieszeniu. Za dodatkową pracę zarobkową uznaje się świadczenie pracy na podstawie umowy o pracę, wykonywanie umowy zlecenia, prowadzenie działalności gospodarczej lub pobieranie wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej.
To zagadnienie było również przedmiotem analiz zespołu deregulacyjnego. W wyniku jego prac Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowałoinformację o planowanych zmianach legislacyjnych dotyczących ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Mają one obejmować usunięcie wspomnianego wyżej obowiązku zawiadamiania o wysokości osiąganych przychodów przez rencistów i osoby pobierające wcześniejsze emerytury. Ich rozliczenia miałyby opierać się na danych zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.Z obowiązku tego mają nie być zwolnione osoby, które osiągają przychody za granicą albo pracownicy służb mundurowych.
Ponadto ZUS miałby prawo żądania przedstawienia zaświadczenia potwierdzającego uzyskany przychód, ale wyłącznie w razie wątpliwości co do kompletności danych zgromadzonych w ZUS lub ich zgodności ze stanem faktycznym, albo jeśli posiadane dane byłyby niewystarczające do dokonania prawidłowego rozliczenia świadczeniobiorcy.
Omawiane zmiany są planowane do przyjęcia przez Radę Ministrów na III kwartał tego roku.