Celem badań diagnostycznych jest jak najszybsze rozpoznanie i zdiagnozowanie choroby lub monitorowanie postępów leczenia pacjenta. Lekarze wskazują, że mają one ogromne znaczenie i powinny być wykonywane jak najczęściej. Zazwyczaj pracownicy mogą je wykonać w ramach pakietów medycznych oferowanych jako benefity pracownicze.
Pracodawca może zadeklarować pokrycie kosztów zakupu określonych abonamentów prywatnej opieki medycznej w całości lub w części. Co do zasady sfinansowane przez niego świadczenie, jako nieodpłatne, stanowić będzie dla pracownika przychód ze stosunku pracy. Może ono korzystać ze zwolnienia od opodatkowania, jeśli spełnia ustawowe przesłanki.
Określone one zostały przez ustawodawcę w art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na tej podstawie zwolnione od opodatkowania są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Przepis ten zwalnia z podatku dochodowego m.in. wartość wstępnych, okresowych i kontrolnych badań pracowników. Zasady ich przeprowadzania określa kodeks pracy oraz rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 roku w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy. Z przepisów wynika w szczególności, iż badania profilaktyczne przeprowadzane są na koszt pracodawcy.
Z przywołanej wyżej regulacji można wywnioskować, że wartość usług świadczonych w ramach abonamentu medycznego, która związana jest z realizacja przez pracodawcę jego ustawowych obowiązków z zakresu profilaktycznej opieki medycznej nie powinna zostać doliczona do przychodu pracownika i opodatkowana. A contrario należy uznać, że w pozostałym zakresie, tj. niezwiązanym z profilaktyczną opieką medyczną, abonament medyczny (a w jego ramach również badania diagnostyczne) sfinansowany przez pracodawcę jest świadczeniem ze stosunku pracy podlegającym opodatkowaniu.