Prawo Pracy
08.04.2025 r.
4 min

Rejestracja oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy przez cudzoziemca

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Prawo Pracy
08.04.2025r.
4 min

Aby cudzoziemiec mógł legalnie pracować w Polsce musi posiadać ważne zezwolenie na pracę, zarejestrowane oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy albo spełniać warunki pracy bez zezwolenia. Ponadto od 2022 roku ustawodawca dopuszcza pracę obywateli Ukrainy na szczególnych warunkach. Wystarczające jest dokonanie powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy.

Rejestracja oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy w powiatowym urzędzie pracy jest szybszą i mniej sformalizowaną procedurą legalizacji pracy cudzoziemca. Jest dopuszczalna dla obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, i Ukrainy.

Podstawą tej procedury jest art. 87 ust. 3 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zgodnie z jego treścią „zezwolenie na pracę nie jest wymagane w przypadku cudzoziemca, będącego obywatelem państwa określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 10 pkt 2, który wykonuje pracę poza zakresem działalności określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 9 (praca sezonowa), jeżeli powiatowy urząd pracy przed rozpoczęciem pracy przez cudzoziemca wpisał oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń, a praca jest wykonywana na warunkach określonych w tym oświadczeniu”.

Powierzenie pracy cudzoziemcowi na podstawie oświadczenia jest możliwe przez okres nie dłuższy niż 24 miesiące. W oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi zamieszcza:

  • informacje o podmiocie powierzającym pracę,
  • informacje o cudzoziemcu,
  • dane dotyczące powierzanej pracy.

Do wniosku załącza się skan ważnego dokumentu podróży cudzoziemca, oświadczenie o niekaralności podmiotu powierzającego pracę i dowód wniesienia opłaty za rejestrację oświadczenia.

Oprócz przywołanych wyżej przesłanek wpisania oświadczenia do ewidencji oświadczeń dotyczących obywatelstwa cudzoziemca, rodzaju powierzanej pracy (innej niż sezonowa) oraz dopuszczalnego okresu, na który można powierzyć wykonywanie pracy na podstawie oświadczenia, spełnione muszą być również dwie kolejne:

  • dzień rozpoczęcia pracy wskazany w złożonym oświadczeniu nastąpi nie później niż 6 miesięcy od dnia złożenia oświadczenia, oraz
  • wysokość wynagrodzenia cudzoziemca nie będzie niższa od wynagrodzenia pracowników wykonujących pracę porównywalnego rodzaju lub na porównywalnym stanowisku.

Podmiot powierzający ma 7 dni na powiadomienie powiatowego urzędu pracy o podjęciu pracy przez cudzoziemca. Wskazany termin liczy się od dnia wskazanego w oświadczeniu jako dzień rozpoczęcia przez cudzoziemca pracy. W tym samym terminie powinien powiadomić o niepodjęciu pracy (art. 88z ust. 13 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).