Coraz bardziej popularne staje się zapewnianie przez pracodawców świeżych owoców i warzyw. Dostarczanie odpowiedniej dawki witamin i mikroelementów ma szczególnie istotne znaczenie w okresie zimowym, kiedy istnieje zwiększone ryzyko zachorowania lub przeziębienia. Czy pracownicy korzystający z takich artykułów finansowanych przez pracodawcę, uzyskują przychód, który powinien zostać opodatkowany?
Przychodami ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalentów, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Świadczeniem nieodpłatnym lub częściowo odpłatnym jest takie świadczenie, które spełnia przesłanki wypracowane przez doktrynę i judykaturę. Są one następujące:
- świadczenia musi zostać spełnione przez pracodawcę za zgodą pracownika;
- świadczenie jest spełniane w interesie pracownika, czyli pracownik uzyskuje przysporzenie lub zaoszczędza wydatku;
- korzyść uzyskana przez pracownika jest wymierna i możliwa do przypisania konkretnemu pracownikowi.
Wszystkie powyższe muszą być spełnione łącznie.
W analizowanej sytuacji pierwsza przesłanka jest spełniona. Jednak już co do drugiej mogą zachodzić pewne wątpliwości. Nie ma bowiem pewności, że pracownik zapewniałby sobie owoce i warzywa dostarczane przez pracodawcę we własnym zakresie. Również trzecia przesłanka jest wręcz niemożliwa do ustalenia. Zazwyczaj owoce i warzywa udostępniane są w miejscu ogólnodostępnym dla wszystkich pracowników, a ci mogą wybrać, na co w danym momencie mają ochotę. Co więcej, niektórzy pracownicy mogą w ogóle nie skorzystać z udostępnionej możliwości. Pracodawca zazwyczaj nie prowadzi ewidencji owoców i warzyw wydanych poszczególnym osobom. Dlatego też nie da się ustalić wartości świadczenia przypisanego danemu pracownikowi.
Ze względu na powyższe, należy przyjąć, że udostępnienie pracownikom świeżych owoców i warzyw nie powoduje powstania u nich przychodu podlegającego opodatkowaniu.