Pracodawca jest zobowiązany do ustalenia prawidłowej wysokości wynagrodzenia należnego pracownikowi. Musi ustalić kwotę przychodu pracownika, a następnie obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
W przypadku, gdy wobec pracownika toczy się postępowanie egzekucyjne, komornik albo inny organ egzekucyjny dokona zajęcia wynagrodzenia za pracę. Pracodawca nie może wtedy wypłacać takiemu pracownikowi zajętego wynagrodzenia. Jeśli wynagrodzenie należne pracownikowi przekracza kwotę wolną od potrąceń, to w granicach dopuszczalnych prawem pracodawca jest zobowiązany przekazywać zajęte wynagrodzenie do organu egzekucyjnego.
Zgodnie z treścią art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dokonujący wypłat na rzecz pracowników są obowiązani jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od nich przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy – wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.
Obowiązki płatnika nie są uzależnione od tego, na czyje konto zostaje dokonana wypłata wynagrodzenia. Dlatego też pracodawca jako płatnik, musi dokonać właściwych naliczeń i potrącić zaliczkę na podatek dochodowy oraz składki ubezpieczeniowe, a następnie z kwoty do wypłaty na rzecz pracownika potrącić środki zgodnie z zajęciem w ramach postępowania egzekucyjnego. Wszelkie środki pobrane przez pracodawcę z wynagrodzenia pracownika powinny zostać następnie we właściwych terminach przekazane do odpowiednich organów i instytucji.