Prawo Pracy / ZUS
06.12.2024 r.
3 min

Wcześniaczkowe - dłuższy urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Prawo Pracy / ZUS
06.12.2024r.
3 min

Pojawienie się na świecie wcześniaka, czyli dziecka urodzonego między 22 a 37 tygodniem ciąży, często wiąże się z koniecznością spędzenia pierwszych dni, a nawet tygodni w szpitalu. Noworodek znajduje się wtedy pod opieką lekarzy, a co za tym idzie rodzic korzystający w tym czasie z urlopu macierzyńskiego nie może realizować jego podstawowego celu. Z tego względu uchwalono zmianę kodeksu pracy, która przewiduje wydłużenie urlopu macierzyńskiego w razie przedwczesnych narodzin dziecka oraz konieczności jego hospitalizacji z powodu stanu zdrowia.

27 listopada 2024 roku Sejm przyjął nowelizację kodeksu pracy, której projekt powstał w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ustawa ma wejść w życie po upływie 3 miesięcy od jej ogłoszenia. Najpierw musi jednak zostać przyjęta przez Senat i podpisana przez Prezydenta.

Nowa regulacja przewiduje dodanie do kodeksu pracy uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Na jego podstawie pracownica albo pracownik – ojciec wychowujący dziecko ma prawo bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego – w przypadku urodzenia dziecka:

1. przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 15. tygodnia po porodzie;

2. po ukończeniu 28. tygodnia ciąży i przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000 g – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8. tygodnia po porodzie;

3. po ukończeniu 37. tygodnia ciąży i jego pobytu w szpitalu, pod warunkiem, że pobyt dziecka w szpitalu po porodzie będzie wynosił co najmniej 2 kolejne dni, przy czym pierwszy z tych dni będzie przypadał w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5. dnia do upływu 8. tygodnia po porodzie” (projektowany Art. 1802 § 1 kodeksu pracy).

W przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie przy ustalaniu wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego należy uwzględnić wagę dziecka o najniższej masie urodzeniowej oraz okres pobytu w szpitalu dziecka najdłużej hospitalizowanego. Przy ustalaniu wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego okresy pobytu dziecka w szpitalu do upływu odpowiednio 8. albo 15. tygodnia po porodzie sumuje się. Niepełny tydzień zaokrągla się w górę do pełnego tygodnia. Urlop ma przysługiwać matkom lub ojcom, a także prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym czy adopcyjnym.

W celu skorzystania z nowego urlopu uprawniony będzie składał wniosek do pracodawcy. Załączy do niego zaświadczenie lekarskie z informacją o tygodniu ciąży, w którym urodziło się dziecko, masie urodzeniowej dziecka oraz o okresie pobytu dziecka w szpitalu.