Podatek PIT
03.12.2024 r.
3 min

Świadczenia rzeczowe finansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych a PIT

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Podatek PIT
03.12.2024r.
3 min

Celem świadczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (zwanego dalej ZFŚS) jest zapewnienie pomocy materialnej osobom uprawnionym do świadczeń z ZFŚS, a także łagodzenie różnic w poziomie życia. Pracownicy mogą uzyskiwać z tego funduszu różne świadczenia, które przyjmują postać pieniężną lub rzeczową.

ZFŚS stanowi jedną z form pomocy socjalnej dla załogi realizowanej przez pracodawcę. Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych określa, iż działalnością socjalną są usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową. Świadczenia finansowane z ZFŚS korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych do określonej kwoty.

Co do zasady, należy uznać, że wszelkie świadczenia – zarówno pieniężne, jak i rzeczowe – otrzymywane przez pracownika z tytułu pozostawania w stosunku pracy stanowią podlegający opodatkowaniu przychód, chyba że inne przepisy przewidują zwolnienie od opodatkowania lub zaniechanie poboru podatku. Szeroka definicja przychodu ze stosunku pracy wynika z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast, wyjątki od zasady opodatkowania przychodów ustawodawca przewidział w art. 21 ust. 1 ustawy o podatku odchodowym od osób fizycznych.

Jak zostało wspomniane już wcześniej, zwolnienie od opodatkowania świadczeń finansowanych z ZFŚS jest limitowane kwotowo. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że wolna od podatku jest wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 1000 zł; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.

Z powyższego wynika, że wartość świadczenia rzeczowego przekazanego pracownikowi, a sfinansowanego z środków ZFŚS, do kwoty 1 000 zł korzysta ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Trzeba jednak pamiętać, że wspomniany limit zwolnienia dotyczy wszelkich świadczeń otrzymanych przez pracownika z ZFŚS w trakcie roku podatkowego. Jeśli ich wartość przekroczy 1 000 zł, to płatnik powinien doliczyć nadwyżkę do pozostałego przychodu pracownika w danym miesiącu oraz naliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.