Pracodawcy, z troski o zdrowie swojego zespołu w okresie wzmożonych zachorowań, mogą zaproponować pracownikom skorzystanie z darmowych szczepień przeciw grypie. W tym celu mogą z własnych środków zakupić szczepionki i rozdać pracownikom albo wskazać miejsce, do którego mogą zgłosić się w celu zaszczepienia.
W takiej sytuacji pracownik uzyska dodatkowe świadczenie od pracodawcy. Co do zasady od wszelkich świadczeń otrzymanych od pracodawcy powinna zostać naliczona, pobrana i odprowadzona zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych. Wyjątki od tej zasady mają zastosowanie w przypadku zajścia okoliczności, o których mowa w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Pracodawca, który umożliwia pracownikom skorzystanie z zapewnionych przez niego szczepionek przeciw grypie powinien wypełnić obowiązki płatnika. Takie świadczenie, co do zasady, nie korzysta ze zwolnienia od opodatkowania. Powinien on zatem doliczyć wartość świadczenia do przychodu pracownika osiągniętego w miesiącu szczepienia (przekazania szczepionki), a następnie obliczyć, pobrać i wpłacić zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Wskazany obowiązek nie powstanie wtedy, gdy konieczność zaszczepienia przeciw grypie będzie wynikać z powszechnie obowiązujących przepisów prawa. Taką regulację stanowi art. 20 ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Zgodnie z treścią tego przepisu istnieje obowiązek przeprowadzenia wśród pracowników narażonych na działanie biologicznych czynników chorobotwórczych zalecanych szczepień ochronnych wymaganych przy wykonywaniu czynności zawodowych w celu zapobiegania szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych. Koszty takich szczepień ponosi pracodawca, a zaszczepienie stanowi realizację obowiązku ustawowego. Co za tym idzie, pracownik nie uzyska świadczenia nieodpłatnego. Wykaz rodzajów czynności zawodowych oraz zalecanych szczepień ochronnych określa rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 stycznia 2012 roku w sprawie wykazu rodzajów czynności zawodowych oraz zalecanych szczepień ochronnych wymaganych u pracowników, funkcjonariuszy, żołnierzy lub podwładnych podejmujących pracę, zatrudnionych lub wyznaczonych do wykonywania tych czynności. Szczepienia przeciw grypie są zalecane dla pracowników podejmujących czynności w trakcie pełnienia służby lub wykonywania pracy w urzędach, jednostkach podległych i nadzorowanych przez Ministra obrony Narodowej (np. wojsko), ministra właściwego do spraw wewnętrznych (np. Policja), ministra właściwego do spraw zagranicznych, Ministra Sprawiedliwości oraz Szefa Służby Celnej, przy wykonywaniu których osoby je wykonujące są narażone na działanie biologicznego czynnika chorobotwórczego mogącego wywołać chorobę zakaźną, a podanie szczepionki przeciw tej chorobie zakaźnej powoduje uodpornienie na nią.