Prawo Pracy
15.11.2024 r.
4 min

Rząd przyjął projekt ustawy wydłużającej urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Prawo Pracy
15.11.2024r.
4 min

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy zmieniającej ustawę kodeks pracy i niektóre inne ustawy w dniu 29 października 2024 roku. Głównym celem tej nowelizacji jest wydłużenie okresu urlopu macierzyńskiego dla rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie. Projekt ustawy trafił do Sejmu.

Obecnie obowiązujące przepisy nakazują rozpoczęcie urlopu macierzyńskiego w chwili porodu dziecka, a jego przerwanie jest możliwe dopiero po 8 tygodniach. Zamysłem projektodawcy było przedłużenie urlopu o czas, w którym noworodek przebywa w szpitalu pod kontrolą lekarzy. Z dodatkowego urlopu mogliby skorzystać także rodzice pozostałych dzieci, które wymagały hospitalizacji po urodzeniu.

Zgodnie z projektem do kodeksu pracy dodany zostanie uzupełniający urlop macierzyński, pod warunkiem, że zmiany wejdą w życie. „Pracownica albo pracownik – ojciec wychowujący dziecko ma prawo bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego – w przypadku urodzenia dziecka:

1. przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 15. tygodnia po porodzie;

2. po ukończeniu 28. tygodnia ciąży i przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000 g – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8. tygodnia po porodzie;

3. po ukończeniu 37. tygodnia ciąży i jego pobytu w szpitalu, pod warunkiem, że pobyt dziecka w szpitalu po porodzie będzie wynosił co najmniej 2 kolejne dni, przy czym pierwszy z tych dni będzie przypadał w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5. dnia do upływu 8. tygodnia po porodzie” (projektowany Art. 1802 § 1 kodeksu pracy).

Z powyższego wynika, że długość uzupełniającego urlopu macierzyńskiego jest zależna od okresu hospitalizacji dziecka, tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko i jego masy urodzeniowej.

W przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie przy ustalaniu wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego należy uwzględnić wagę dziecka o najniższej masie urodzeniowej oraz okres pobytu w szpitalu dziecka najdłużej hospitalizowanego. Przy ustalaniu wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego okresy pobytu dziecka w szpitalu do upływu odpowiednio 8. albo 15. tygodnia po porodzie sumuje się. Niepełny tydzień zaokrągla się w górę do pełnego tygodnia.

W tym czasie ubezpieczonemu przysługiwać będzie świadczenie w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku.

Warto zwrócić uwagę, że omówiony projekt nie jest jedynym dotyczącym tego zagadnienia. W Sejmie znajduje się także projekt poselski. Przewiduje on wydłużenie urlopu macierzyńskiego o całkowity czas hospitalizacji dziecka, jednak maksymalnie do 24 tygodni ponad podstawowy wymiar.