ZUS
18.10.2024 r.
3 min

Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
ZUS
18.10.2024r.
3 min

Osoby niezdolne do pracy podlegające ubezpieczeniu chorobowemu nabywają prawo do zasiłku z ubezpieczenia społecznego.  Przysługuje on przez okres nie dłuższy niż 182 dni lub 270 dni w przypadku, gdy niezdolność do pracy przypada w trakcie ciąży lub jest spowodowana gruźlicą. Ubezpieczony ma również prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia, jeśli spełnione zostały ustawowe przesłanki dotyczące chwili powstania niezdolności do pracy oraz długości jej trwania.

W art. 7 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa przewidziano przesłanki uzyskania omawianego świadczenia. Zgodnie z treścią tego przepisu: zasiłek chorobowy przysługuje również osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała:

  • nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego;
  • nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego – w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

Po ustaniu zatrudnienia zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy przysługuje nie dłużej niż przez okres 91 dni, chyba że niezdolność jest spowodowana gruźlicą, ciążą lub poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Zasiłek za okres wskazany w zaświadczeniu lekarskim przypadający po ustaniu zatrudnienia będzie wypłacał ZUS. Pracodawca w związku z chorobą pracownika po ustaniu tytułu ubezpieczenia będzie zobowiązany wystawić zasiłkobiorcy zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3, w którym wykaże przychody stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Ponadto w każdym przypadku ubezpieczony jest zobowiązany doręczyć do ZUS oświadczenie po ustaniu tytułu ubezpieczenia Z-10, bowiem zasiłek nie będzie przysługiwał jeśli posiada on prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, kontynuuje działalność zarobkową stanowiącą tytuł do ubezpieczenia chorobowego, uprawniającą do pobierania zasiłków i świadczeń za okres choroby, posiada prawo do zasiłku dla bezrobotnych, świadczenia albo zasiłku przedemerytalnego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego lub podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu rolników. Ponadto ZUS nie wypłaci zasiłku również, jeśli osoba nie nabyła prawa do zasiłku w trakcie ubezpieczenia, ponieważ nie przepracowała wymaganego okresu wyczekiwania albo ubezpieczenie ustało po wyczerpaniu pełnego okresu pobierania zasiłku.